K Vitamini Eksikliğinin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

K Vitamini Eksikliğinin Sağlığa Etkileri Nelerdir?
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 226 kez okundu.

K vitamini eksikliğinin sağlığa etkileri nelerdir?Kanın pıhtılaşma etmeni olarak keşfedilen, bilimdeki adı fillokinon, menakinon ya da menadion olan K vitamini, suda erimeyen yağ türevlerinde eriyen, karaciğerde depo edilen, hayvansal ve bitkisel gıdalarda fazlaca bulunan insan sağlığına bir çok etkisi bulunan bir vitamindir. İnce bağırsaklardan yağ içerisinde safra tuzlarının yardımıyla emilerek kana karışır.

K vitamini, karaciğerde yapılan ve kanın pıhtılaşmasında görevli olan protombin yapımında görevlidir. Safra yokluğunda, yağ emiliminin bozulmasında, antibiyotik, sülfamid gibi bağırsak florasını bozan ilaçların fazla tüketiminde, bağırsak florasının henüz oluşmamasında, doğum, ameliyat gibi yoğun kanamalarda vücudun K vitaminine olan gereksinimi artar ve eğer ihtiyaç kadar alınmaz ise yetersizlik belirtileri görülür. Peki, K vitamininin eksikliğinin sağlığa etkileri nelerdir?

K vitamini eksikliği beslenme yetersizliğine bağlı olarak yetişkinlerde neredeyse hiç görülmez ancak yeni doğanlarda K vitamini yetersizliğine bağlı olarak göbek kanamaları sıklıkla görülür. Yetişkinlerde ise yukarıda belirttiğimiz gibi emilim ve bağırsak florası bozukluklarında yetersizlikler görülür.Bunlardan en önemlisi K vitamini, kanın pıhtılaşma etmeninin yapımında görev aldığı için eksikliğinde bu etmen yeteri kadar yapılamaz, pıhtılaşma olayı gerçekleşemez ve dolayısıyla herhangi küçük bir yaralanmada kanamalar uzun sürebilir ve ileri derecedeki yaralanmalarda fazla kan kaybı nedeniyle ölümler gerçekleşebilir. Bunun dışında kadınlarda görülen adet kanamalarında kanama derecesi artar ve yine ilerlerse anemi görülebilir. Bunun yanında bağışıklık sisteminde görev alan antikorların sayısı azalır ve bağışıklık sistemi zayıflar. Dolayısıyla hastalıklara yakalanma riski artar. Bunun yanında oluşan kansızlık nedeniyle cildin renginin açılması, dudakların rengini yitirmesi, sarılık, tırnaklarda beyaz beyaz lekelerin görülmesi , saçların kolay kırılması gibi dışarıdan anlaşılabilecek belirtiler görülebilir. Ayrıca yaraların geç iyileşmesine paralel olarak erken yaşlanma belirtileri görülebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git