K Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

K Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?
9 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

K vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?K vitamini vücudun diğer vitaminle kadar fazla ihtiyaç duyduğu bir vitamin değildir. Fakat bu vitamin az miktarda dahi olsa muhakkak vücuda alınmalıdır. Bu vitamin yeşil yaprağa sahip sebzelerden alınabilirken süt ürünlerinden ve aynı zamanda bitkisel yağlardan da vücuda alınabilmektedir. Peki olur da alınmaz ise ne gibi hastalıklar başımıza gelir biraz onlara değinelim..
Özellikle yeni doğan çocuklar besinlerin hepsini doğal olarak tüketemedikleri için onlarda K vitamini eksikliğine rastlamak fazlasıyla mümkündür. Aynı zaman yeni doğmuş olan bebekler kan pıhtılaşması K vitamini eksikliğinden dolayı meydana gelmektedir. Bu eksiklik bir süre sonra bebeklerde göbek kanamasına sebebiyet verebilmektedir. ( Bunlara engel olabilmek için bebeklere genellikle doğumdan sonra bu vitaminin iğnesi yapılmaktadır. Eğer olur da bu iğne olmaz ise bu duruma rastlama ihtimaliniz çok yüksektir.)
K vitamini eksikliği genel olarak bakıldığı zaman fazlasıyla kanamalara sebep olmaktadır. Mesela bunlardan başlıcaları burunda oluşan kanamalardır. K vitamini eksikliğinden dolayı pıhtılaşma çok yavaş bir şekilde olmaktadır. Bu yavaşlık ise bir süre sonra kanamalara sebep vermektedir. Hatta ve hatta yüzde yada burunda morarmalara da rastlamak mümkündür. Aynı zamanda bu eksiklik sadece burun kanamasıyla sınırlı kalmaz. Bazı kişilerin idrarında kan dolarak oluşmaktadır.

Pıhtılaşma ve kanama az öncede dediğimiz gibi K vitamini eksikliklerini başlıca faktörleridir. İşte bu pıhtılaşmanın oluşturduğu bir diğer durum ise oluşan kanamanın durmamasıdır. Aynı zamanda bir başka faktör ise kanama olan yerde kolay bir şekilde morluklar oluşmasıdır. Ve bir diğer etken ise pıhtılaşmanın görüldüğü bölgede herhangi bir kabuk bağlama olaylarına rastlanılmamaktadır.
Eğer ki bu eksiklik vücudunuzda çok ileri bir derecede ilerlemiş ise rahimde kanama yada bir diğer iç organlarda kanamalara rastlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git