İshalden Kurtulmanın Doğal Yolları

İshalden Kurtulmanın Doğal Yolları
9 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

İshal kimi zaman vücudun bir savunma mekanizması olarak ortaya çıksa da çoğunlukla beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan geçici bir durumdur. Ancak ishal genellikle farklı bir yerde yemek yiyince, kimi zaman ciddi bir iş yemeğinde kimi zaman da tatillerde kendini göstererek hem kişinin kendisi için hem de çevresindekiler için rahatsız edici bir durum haline gelir. Neyse ki ishalden ilaç kullanmadan doğal yollarla etkili ve hızlı bir şekilde kurtulmak mümkündür. İşte ishalden doğal yollardan kurtulmak için birkaç öneri:

Nane Tedavisi: Nane içeriğindeki bileşenler sayesinde anti-fungal, anti-bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde mantar, bakteri veya viral kaynaklı mide enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen veya hazımsızlığın neden olduğu gevşek bağırsak hareketlerini durdurarak ishali engelleyebilir. Ayrıca safra üretimini de arttırarak mekanik sindirimi bağırsağın kendi hareketi ile yapmasına engel olur. Bu sayede bağırsak hareketleri dinginleşecek dolayısıyla ishal gibi bir problem kalmayacaktır.

Hazırlanışı: 10-20 adet nane yaprağı bir havan yardımıyla dövülür veya bilenderdan geçirilir ve suyu çıkarılır (yaklaşık 1 tatlı kaşığı suyu çıkmalıdır). Bir bardak suya nane suyu ve 1 çay kaşığı limon suyu ilave edilip iyice karıştırılır. Bir su bardağı olan bu karışım ishalin durumuna göre günde üç veya dörde bölünerek belli zaman aralıkları ile tüketilir.

Zencefil Çayı: Çin ve Hindistan tıbbında önemli bir yer tutan zencefil özellikle hazımsızlığa bağlı olarak oluşan ishalin tedavisinde kullanılmaktadır. Çünkü mideyi güçlendirir ve bağırsaktaki sindirim enzimlerinin salınımını arttırır. Böylece bağırsak hareketleri yavaşlar.

Hazırlanışı: Bir adet zencefil kökü küçük parçalar haline getirilerek bir bardak kaynar suya atılır ve hemen ocaktan alınır ve ağzı kapalı şekilde 10 dakika dinlendirilir. Günde 2-3 fincan olarak belli aman aralıkları ile tüketilir.

Limon Suyu: İçeriğindeki anti-viral ve anti-bakteriyel bileşenler sayesinde enfeksiyona bağlı olarak gelişen ishali tedavi eder. Ayrıca yüksek asidik karakteri ile mide ph’sını dengeler ve bu şekilde de bakterilerle savaşır.

Hazırlanışı: Bir adet limonun suyu tamamen çıkarılır. Bir su bardağı suya eklenir. Kaybolan iyon dengesini sağlamak için de 1 çay kaşığı tuz ilave edilerek bu üçlüden homojen bir karışım elde edilene kadar karıştırılır. Günde toplam bir bardak olmak üzere isteğe göre ya birden ya da belli aralıklara bölünerek tüketilebilir.

Muz: İçeriğinde bol miktarda bulunan pektin ve şelatlar normal bağırsak enzimleri tarafından sindirilemez. Dolayısıyla lif görevi görürler ve bağırsakta bulunan yararlı bakteriler (probiyotikler) için besin (prebiyotik) olarak kullanılırlar. Bu sayede bağırsağın gevşek hareketlerini azaltarak ishali durdurur. Bu yöntemde ham muz daha etkili olsa da lezzeti açısından tüketimi zor olduğundan dolayı olgun muz ikiye bölünerek bir saat aralıkla tüketilir.

Yoğurt: yoğun probiyotik ve prebiyotik içeriği sayesinde tıpkı muz gibi gevşek bağırsak hareketlerini engelleyerek ishali önler. Yoğurtla beraber bir avuç leblebi tüketmek bu tedaviyi daha da hızlandırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git