İshal ve Kusma Salgınına Yakalanmama Yolları

İshal ve Kusma Salgınına Yakalanmama Yolları
8 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 263 kez okundu.

İshal ve kusma salgınına yakalanmama yolları.Özellikle hava değişimi ile beraber gelen ishal ve kusma salgını, mide gribi olarak da bilinebilir. Bazı zamanlarda aşırı ağırlaşan karın ağrısı, kusma ve ishal, bazı zamanlarda da ateş ile kendini belli edebilmektedir. En fazla yayılma yolu ise mikrop bulaşması ya da temas yolu ile olanlardır.
İshal ve kusma salgınına yakalanmamak için öncelikle yapılması gereken hijyen konusudur. Bu bağlamda elleri sık sık yıkamak ve bir yere temas ettiğiniz anda elinizi dezenfekte etmek ilk alacağınız önlem olmalıdır. Daha sonra ise sıvı alımı önem taşımaktadır. Su bu anlamda çok önemlidir. Su içmeyi gün içerisinde ihmal etmemeli ve gereken sıvıyı almaya kesinlikle özen göstermelisiniz. Vitamin konusuna da değinmek gerekir. Özellikle C vitamini almak bu bağlamda çokça önem taşır. Portakal ve limon tüketimini artırmalı, dengeli beslenmeye de özen göstermelisiniz. Sebze ve meyveleri yıkamadan yememeli ve kirli şekilde su içmekten de kaçınmak alabileceğiniz en iyi önlemlerden bir tanesidir.
Bu konuda yetişkinler kendini koruyabiliyor iken bebekler ve yaşlılar bu hastalığa daha sık yakalanabilmektedir. Özellikle temas konusunda savunmasız olan bebekler her bulduğu nesneyi ağızlarına koydukları için bu konuda daha fazla risk altındadır denilebilir. Tam olarak bu durumda annelere ve babalara daha fazla sorumluluk yüklenmektedir. Bebeklerin ağzına götürdüğü her şeye daha dikkatli bakmalı ve kontrol etmelidir. Yaşlılar için ise el yıkamak ve beslenmek önemli bir önlem olacaktır.
Genel olarak bakıldığı zaman hijyen ve dengeli beslenmek bu konuda önemli olan önlemler arasında sayılmaktadır. Su içmek ve vitamin almayı da unutmamak gerekir. İlaç alımı için ise doktorunuza danışmalı ve daha sonra ilaç kullanmalısınız. Kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç alımı yapmamalısınız. Çünkü ishal ve kusma genel olarak ilaçların yan etkileri olarak da görülebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git