İshal Çocuklar Nasıl Beslenmeli ?

İshal Çocuklar Nasıl Beslenmeli ?
7 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 5 kez okundu.

Çocukluk döneminde görülen ishalin başlıca nedenleri arasında, beslenme hataları yapılması, bebekler için ek besinlere olması gereken zamandan çok erken veya çok geç olacak şekilde başlanması, bebek için yanlış mama seçilmesi, beslenmede aşırıya kaçılması, besin zehirlenmesi meydana gelmesi, uzun süreli olarak antibiyotik kullanılması ve çeşitli nedenlere bağlı olarak vücutta enfeksiyon meydana gelmesi sayılabilir.

Çocukluk döneminde yaşanan ve ağır seyreden ishal rahatsızlığı eğer uygun şekilde tedavi edilmezse çocuğun büyüme ve gelişmesini önemli şekilde etkiler. İshal, hastalığa neden olan etmenlere göre bulantı, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık ve ateş gibi belirtiler gösterebilir.

Çocuğun Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İshal olan çocuk, mutlak bir şekilde ağızdan beslenmeye devam edilmeli ve çocuğun sıvı alımına özen gösterilmelidir. İshal olan çocuk halen anne sütü almaya devam ediyor ise bu dönemde sık sık olmak kaydı ile emzirilmeye devam edilmelidir.

İshalli çocuklara, mutlaka şeker ve tuz karışımı olan, ağızdan sıvı tedavisi olarak isimlendirilen AST sıvısı verilmesi gerekmektedir. AST poşetlerinin temini oldukça kolay olup tüm sağlık ocaklarından ücretsiz olarak alınabilmektedir. AST karışımının evde hijyenik şartlarda hazırlanmasına da dikkat edilmelidir.
AST poşetlerinin üzerinde karışımın nasıl kullanılması gerektiği anlatılmaktadır.

Sıvı Tüketimi

İshal olan çocukların bol sıvı almalarına dikkat edilmedir. Bu durumda olan çocuklar için su, açık çay, sıkılmış meyve suları ve ayran ideal içekler arasında sayılabilir. İshal çocuklara asitli veya asidi geçirilmiş içecekler verilmesi yanlış olup asitli içeceklerin bağırsak faaliyetlerini hızlandırma etkisi bulunmaktadır.

Yoğurt

İshal olan çocuklar için ilk tercih edilmesi gereken yiyecek yoğurttur. Probiyotik ürünlerin ishalin şiddetini ve süresini azalttığı bilimsel çalışmalar ile de ortaya konulmuştur. Bu nedenle yoğurdun ve yoğurt kullanılarak yapılan diğer yiyeceklerin ve ayranın ishal olman çocuğun beslenmesinde mutlaka bulunması gerekmektedir.

Pirinç ve Patates

Pirinç pilavı, pirinç suyu, pirinç çorbası ishalin rahatsızlığının süresini kısaltır ve rahatsızlık sırasında da dışkılama sıklığını azaltmaya yarar. Ancak pirinç bir karbonhidrat kaynağı olduğundan tek başına değil protein bakımından zengin olan besinler örneğin yoğurt ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir. Patates te pirinç gibi su tutucu bir özelliğe sahip olup ayrıca ishal nedeni ile vücudun kaybettiği potasyumun da geri kazanılmasını sağlar. Haşlanmış patatesin yine yoğurt eşliğinde tüketilmesi önerilmektedir.

Meyve Tüketimi

Şeftali, elma ve muz, ishal rahatsızlığı için ilk sırasında tüketilmesi gereken meyvelerdir. Ancak elma ve şeftalinin kabuksuz olarak yenmesi gerekmektedir. Çocuğun meyve yiyemeyecek kadar halsiz olması durumunda ise bu meyvelerin taze sıkılmış sularının içirilmesi veya püre haline getirilerek verilmesi de mümkündür. Portakal ve diğer asit içeriği yüksek olan meyvelerin ise ishal olan çocuklara verilmemesi gerekmektedir.

Yapılmaması Gerekenler

Şeker de asitli içeceklerde olduğu gibi bağırsak hareketleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ishal olan çocuğa şeker verilmesinden kaçınılması gerekmektedir. Yüksek oranda yağ içeren besinler de bu kategoride yer almakta olup çocuğun beslenmesinde kullanılmamalıdır. Bunlara ek olarak ishal döneminde olan çocuğa çiğ meyve ve sebze, kurubaklagil ve kepekli tahıllar verilmemesi de uygun olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git