İmplant Nedir ve Nasıl Uygulanır?

İmplant Nedir ve Nasıl Uygulanır?
8 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 225 kez okundu.

İmplant nedir ve nasıl uygulanır?Son yıllarda ülkemizde diş alanında büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Bu alanda en büyük gelişim gösteren konu ise implant tedavisidir. Bu yazımızda sizler için İmplant nedir ve nasıl uygulanır bu konuya değineceğiz. İmplant, diş eksiği olan bireyler için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Genellikle titanyumdan üretilen ve çene kemiğine yerleştirilen bu protezler bir nevi yapay diş köküdür. Eksik dişler yerine çene kemiğine yerleştirilerek yapay bir diş kökü ile kişiye yapay bir diş imkanı sunulmaktadır. Diş için uygun vidalar ile çene kemiğine yerleştirilen İmplant uzun ömürlü olup ömür boyu kullanılabilen yapay bir diştir. Dişi eksik olan birçok birey hem sağlıklı bir çiğneme açısından hem de estetik açıdan implant tedavisine yönelmektedir.

İmplantın uygulama aşamasına baktığımızda ise zorlu bir süreç hastayı beklemektedir. Bu tedavi genellikle iki aşamalı olarak uygulanmaktadır. İlk aşamada implant yerleştirilir. İlk olarak kişiye lokal anestezi uygulanır. Sonrasında implantın yerleştirileceği diş eti dikkatlice kaldırılır. Titanyum vida bölgeye uygun olarak hazırlanır ve çene kemiğine yerleştirilir. İlk aşama tamamlandıktan sonra belirli bir süre implantın çene kemiği ile kaynaması beklenir.

Ardından bu süreç tamamlandıktan sonra üstü kapalı olan implantın üzeri açılır ve bölgeye uygun olarak tasarlanan Protez diş implant üzerine sabitlenir. İmplant yerleştirilme sürecine baktığımızda 2 ile 6 ay arasında bir süreç ön görülmekte olup bu noktada kişinin yaşı, kemik yapısı son derece önemli özelliklerdir. Bu noktada kiminde iyileşme süreci kısa bir zaman dilimine tekabül ederken kiminde bu süre uzayabilir. Bu noktada titanyum vida çene kemiği ile kaynaması son derece önemlidir ve bu süreçte dikkatli olunması implant tedavisinin başarılı olması için çok ama çok önemli bir aşamadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git