İlaç İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlaç İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
8 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 244 kez okundu.

İlaç içerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?Son zamanlarda her insanın mutlaka kullandığı bir ilaç bulunmaktadır. Gerek baş ağrısı gerek ise kronik olan rahatsızlıklar dolayısı ile kullanılan ilaçlar doktor kontrolünde kullanıldığı sürece bir sorun teşkil etmemektedir. İlaç kullanırken en fazla dikkat edilecek konu doktorun tavsiye ettiği ilaç kullanımı olmalıdır. Bazı insanlar etrafındaki insanların tavsiyesi sonucunda bir takım ilaçlar kullansa da bu doğru bir durum değildir. Her insanın bünyesi farklıdır ve bu bağlamda her insanın içebileceği ilaç da farklı olacaktır.

Bu durumun haricinde bakılacak olursa ilaç içerken tüketilen içecek ya da besin de bir o kadar önemlidir. En fazla yararlı olan ilaç yanında su içilmesidir. Bu bilgi birden fazla araştırma sonucu kanıtlanmış olan bilgidir. Şurup ya da hap içerken mutlaka üzerine bir bardak su içmeniz ilacın etkisini artıracaktır.
Yanlış bilinen bir bilgi de kafein konusudur. Kafein bir hayli bünyeye zararlı olan bir maddedir. Özellikle de çok fazla kullanıldığı zaman vücutta alışkanlık yapması bilinen bir gerçektir. Ancak bu konunun dışında olan bir etken ise ilaçlar ile ilgilidir. İlaç içerken kafein kullanmak bir hayli yanlış olan bilgiler arasında yer almaktadır. Yani ilacınızı su yerine çay ya da kahve ile beraber içmeniz ilacın etkisini azaltmaktadır. Bu duruma da dikkat etmeniz de fayda vardır.

Özellikle greyfurt, limon gibi içerisinde sitrik asit bulunan besinler ile ilaç içilmesi doğru değildir. Süt de önerilmeyen besinler arasında yer alabilmektedir. Özellikle kemik için içilen ilaçların yanında sütün içilmesi ile beraber ilacın etkisinin kaybolduğunu söylemek yanlış bir ifade olmayacaktır. İlacı kullanır iken duruş pozisyonunuz da önemlidir. Oturur pozisyonda olmanız ve ilacı bol su ile tüketmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git