Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir ?

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir ?
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Ihlamur, Avrupa ve Asya kıtalarının ılıman iklime sahip bölgelerinde yetişen, kışın yaprak döken ve hızlı büyüyüp 15-25 metre uzunluğuna erişebilen botanik biliminde Tilia cordata ve Tilia platyphllos olarak bilinen, yaprağı ve çiçeğinden faydalanılan bir bitkidir. 5-10 santime kadar zincir şeklinde uzayan çiçekleri ilkbaharın sonuna doğru açar ve bu mevsimde toplanarak kurutulur. Kurutulan çiçekleri ve yaprakları ile yapılan ıhlamur çayı, özellikle Avrupa geleneksel tıbbında yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere önemli bir yer edinmiştir. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalara göre ise ıhlamur çayı, içeriğindeki değerli mineraller, vitaminler ve fonksiyonel bileşenler sayesinde birçok hastalık üzerinde olumlu etkiye sahipken günlük tüketimine bağlı olarak da sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ihlamur denince akla kış, kış denince de başta grip ve nezle olmak üzere soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen hastalıklar gelir. Ihlamur çayı her şeyi ile soğuk algınlığını tedavi etmeye çalışır. Şöyle ki buharı burun tıkanıklığını giderirken sıcaklığı boğaz ağrısını hafifletir, öksürüğe iyi gelir ve yükselen ateşin düşmesini sağlar.

Ihlamur çayının bir diğer popüler etkisi sakinleştirici olmasıdır. İçeriğinde bulunan bazı antioksidan bileşenler sinir sisteminde serbest radikal oluşumuna bağlı olarak gelişen kaygı, endişe ve stres durumlarını azaltır. Ayrıca mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını uyararak da sakinleştirici etkisini gösterir.

Özelikle kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların yardımcı diyet tedavisinde sıkça önerilen ıhlamur çayı, dolaşım sisteminin bir nevi boğulmasına sebep olan kandaki yüksek glikoz ve kötü kolesterol (LDL) seviyelerinin düşüşünü sağlayarak kan basıncını dengeleyerek kalp-damar sorunlarının da önüne geçilmesini sağlar.

Bitkinin karakteristik özelliğini belirleyen çiçekte bulunan gallik asit, şeker ve organik asitlerdir. Bu bileşenler sayesinde ıhlamur yüksek antioksidan özellik kazanır. Dolayısıyla vücudun serbest radikallerle savaşan antioksidan savunma sistemini ve bağışıklık sistemini geliştirerek vücudun kansere ve diğer viral-bakteriyel hastalıklara karşı direncini arttırır.

Ihlamur çayı içeriğindeki değerli bileşenler sayesinde sindirim enzimlerinin salınımın düzenleyerek beslenmeye bağlı olarak gelişebilecek gaz, şişkinlik, ishal, kramp gibi sindirim sistemi problemlerini önler.

P-kumarik asit içeriği bakımından oldukça zengin olan ıhlamur, bu sayede terleme yoluyla vücutta birikmiş olan fazla tuz, yağ ve suyu vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olarak detoks etkisi yaratır. Ayrıca vücudun detoksikasyon yönetimini de destekler. Aynı şekilde çok hızlı bir şekilde vücudu terlettiği için yüksek ateşi hızla düşürerek ateş sebebiyle oluşabilecek hasarlara karşı vücudu korur.

İltihap söktürücü etkisi nedeniyle gut, artrit gibi iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda kan damarlarında ve solunum yolundaki enfeksiyonların azalmasına da yardımcı olur.

Özellikle migrene bağlı baş ağrılarını rahatlatır. Ayrıca ders çalışma gibi yorucu zamanlarda tüketimi de rahatlatıcı etki uyandıracaktır. Çünkü zihinsel aktiviteyi ani şekilde arttırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git