Hormon Bozuklukları Hangi Hastalıkları Yol Açar?

Hormon Bozuklukları Hangi Hastalıkları Yol Açar?
7 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 243 kez okundu.

Hormon bozuklukları hangi hastalıkları yol açar?Hormon bozuklukları çok geniş bir alanda yer almaktadır ve pek çok hastalığın sebebi veya belirtisi olabilmektedir. Hormon bozuklukları ile hastanelerin endokrin bölümleri ilgilenmektedir. Böyle bir şüpheniz olduğunda, aşırı yorgunluk, aşırı kilo alma veya kaybetme, fazla tüylenme gibi belirtilerde hemen bir endokrin doktoruna görünmelisiniz. Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde, hormonlar yeni salgılandığı için, hormon bozukluklarına çok sık rastlanmaktadır. Geneli ilaç tedavisi ile çözülen bu rahatsızlıklar, endokrin bölümünde yapılan bir kaç kan testi sonrası teşhis edilmektedir ve uygun tedaviye başlanmaktadır.
Hormon bozukluğu olduğunu anlamanız için bir kaç belirti vardır. Kadınlar için bu belirtiler başta fazla tüylenme ve adet düzensizliği olmak üzere yorgunluk, isteksizlik, aşırı terleme gibi belirtiler de hormon bozukluğuna işaret etmektedir. Özellikle tiroit hastalıklarının belirtisi olan bu belirtiler ihmal edilmemelidir. Hızlı kilo alıp verme, uyku düzensizliği, halsizlik de belirtiler arasındadır. Bazı durumlarda sivilcelenmenin de sebebi tiroit hormonundaki bozukluktur.

Tiroit hormonundaki bozukluk, üreme fonksiyonlarında bozukluğa neden olmaktadır. Tiroit hastalıkları tiroit bezinin çalışma durumuna göre hipotiroit ve hipertiroit olmak üzere ayrılmaktadır. Hipotiroit, tiroit bezinin az çalışması, hipertiroit ise tiroit bezinin çok çalışması sonucu oluşur.İlaç ile tedavi edilmektedir ve tedavi sonrasında adet düzensizliği gibi belirtiler ortadan kalkmaktadır. Tiroit bezinin düzenli çalışmaması tüylenmenin giderek artmasına neden olmakla birlikte, kadınlarda ilerleyen zamanlarda kısırlığa bile neden olabilmektedir. Bu nedenle, böyle bozukluğu olan bireyler sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır.

Hormon bozuklukları depresyon gibi rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Bildiğimiz gibi pek çok hormon vardır ve halk arasında da bilinen adıyla mutluluk hormonunun az salgılanması durumlarında kişi depresif ve içe kapanık bir hal almaktadır. Depresyon tedavisi için kullanılan ilaçlar, bu hormonların düzenli çalışmasını sağlayarak, kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git