Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 245 kez okundu.

Yemeklerde de kullanılabilen Hindistan cevizi yağı aynı zamanda besleyici bir bakım ürünü olma özelliğine de sahip olup kullanım alanları aşağıda anlatılmıştır.

1. “Oil Pulling” Yapın

Oil pulling yöntemi vücutta detoks etkisi yaratır, dişlerin beyazlamasını sağlar. Ayrıca uykusuzluk, eklem yangıları ve migren ağrılarına da iyi geldiğine inanılmaktadır.

2. Makyajınızı Temizleyin

Bir miktar pamuğun üzerine biraz Hindistan cevizi yağı sürülerek makyajın kolayca temizlenmesi sağlanabilir. Suya dayanıklı olan maskara ve kırmızı rujda da işe yaramaktadır. Makyajın temizlenmesinden sonra yüzün ılık suyla yıkanması önerilir.

3. Saç Bakımı Yapın

Bir çay kaşığı kadar yağ ile saçlara makyaj yapılarak 10 dakika kadar beklenmesi ve sonra yıkanması halinde saçların daha yumuşak ve parlak olduğu görülecektir.

4. Cilt Bakımı Yapın

Hindistan cevizi yağı, yüz ve vücut için maske olarak kullanılabilir. Bunun için az miktarda yağ kullanılarak cilde masaj yapılır ve yıkanmadan önce 10 dakika kadar beklenir. Bu yöntem diz, dirsek, ellerin arka kısımları ile ensede faydalı sonuçlar verir.

5. Buklelerinizi Ehlileştirin

Uçuşan saçlar ve kıvrılan bukleler biraz hindistan cevizi yağı ile rahatlıkla düzeltilebilir. Bukleleri ehlileştirerek ve güzel bir ışıltı bir görünüm kazandırır.

6. Cildinizi Güzelce Ovun

Bir yemek kaşığı kadar yağın aynı miktardaki esmer şeker ile karıştırılarak cildin ovulması, cildi nemlendirecek ve daha pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayacaktır.

7. Diş Temizliğinde Kullanın

Hindistan cevizi yağı, macun kıvamına gelmesi için biraz soda ile karıştırıldıktan sonra dişlerin fırçalanmasında kullanılırsa dişleriniz beyazlamasını sağlar.

8. Ferah Kokun

Koltukaltlarına ve ayaklara sürülerek doğal bir deodorant ve koku giderici olarak kullanılabilir.

9. Kütiküllerinizi Yumuşatın

Sert kütiküllerin yumuşatılmasını sağlamak için günde iki kez sürülerek kullanılabilir.

10. Pürüzsüzce Tıraş Olun.

İnce bir tabaka halinde sürülmek suretiyle kadınların bacakları için tıraş köpüğü olarak kullanılabilir ve pürüzsüz bacaklara sahip olmayı sağlar.

11. Güneş Yanıklarını Dindirin

Güneş yanığı hafifledikten sonra, güneşten etkilenen cilt bölgesine sürülmesi iyileşmeyi hızlandırır ve derinin soyulmasını önlenmeye yardımcı olur.

12. Pişiklerde Kullanın

Pişiği rahatlatıcı bir etkisi vardır. Pişik olan yere biraz sürülerek ve bebeğin altı her zamanki gibi bezlenir. Koruyucu olarak her gün kullanılması da mümkündür.

13. Bebeğinizin Başındaki Konakları Yumuşatın

Bebeğin alerjisi olmadığının tespit edilmesinden sonra başına bol miktarda yağ ile masaj yapılması bebeğin başında bulunan konakların yumuşamasını sağlar.

14. Saç Bitlerinden Kurtulun

Hindistan cevizi yağı elma sirkesi ile birlikte kullanılarak saç bitlerinden kurtulmayı sağlar. Saçlar, elma sirkesi ile iyice ıslatılır ve yıkanmadan kuruması beklenir. Kuruduktan sonra saçlara bol miktarda Hindistan cevizi yapı uygulanır. Bu şekilde mümkün olduğu kadar uzun bir süre beklenir. Sonrasında saçlar sirke tarağı ile taranarak şampuanla yıkanarak iyice durulanır.

15. Saman Nezlesi İçin Kullanın.

Burun deliklerinin kenarına az miktarda sürülerek saman nezlesinin belirtilerinin rahatlatması sağlanabilir. Bu şekilde toz ve polenlerin çocuğun burnuna girmesi engellenmiş olur.

16. Bebeğiniz Diş Çıkarırken Duyduğu Acıyı Azaltın

Az miktarda yağ kullanılarak diş etlerinin ovulması bebeğinizin diş çıkarma acısını azaltmaya yarar.

17. Yaraların İyileşmeye Yardımcı Olur

Kesik ve sıyrıklar üzerine uygulanması durumunda yaranın enfeksiyon kapmasını önler ve iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca şişlik ve çürükler için de kullanabilir.

18. Böcek Isırıklarına İyi Gelir

Yanma hissini azaltan ve kaşıntıyı önleyen etkisi ile böcek ısırıklarına iyi gelir. Doğrudan etkilenen bölgeye sürülerek kullanılır.

 • Hindistan cevizi yağı tüm bakteri, virüs ve mantarlarla savaşır.
 • Mide rahatsızlıkları, şişkinliği azaltır, reflüyü yatıştırır, ülser, kolit, idrar yolu enfeksiyonu, grip, HIV, tifo, bronşit, boğaz ağrısı, şeker hastalığı, bağırsak paraziti oluşumu, huzursuz bağırsak sendromu, Chron hastalığı, bağırsakların düzenlenmesi, bağırsakların rahatlamasını sağlar, mide ve bağırsakta oluşan kurtlardan vücudu arındırır.
 • Kan şekeri seviyesini dengeler, insülin üretimini dengede tutar, kan basıncını sağlıklı hale getirir. Kolesterole faydalıdır, kalp hastalıklarına karşı bünyeyi korur, iskelet sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Vücutta, yağın birikmesini engeller, arpacık sivilce ve siğilleri tedavi eder, vücudu toksinlerden arındırır, her türlü mantar hastalığını tedavi edici özelliği vardır.
 • Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi kolaylaştırır, içeriğindeki yağlar karaciğer de işlenerek enerjiye dönüştürülerek kullanılır, diğer yağlardan farkı , diğer yağlar vücutta depolanırken Hindistan cevizi yağı işlenir ve enerjiye dönüştürülür.
 • Yemeklerde kullanabileceğiniz gibi iştahınızı azaltmak istiyorsanız yemekten önce bir kaşık almalısınız.
 • Hindistan cevizi yağı içeriğindeki maddeler ve kokusu sayesinde doğal deodorant özelliği de taşımaktadır.
 • Diş macunu olarak kullanılacağı gibi Hindistan cevizi yağını bir bardak suyla karıştırıp elde edeceğiniz karışımı içerseniz, ağzınızı temizlemiş olmakla birlikte, ağız kokusunu giderir, diş eti hastalıklarına önlem almış olursunuz, apse tedavisinde de kullanıldığı gibi ağızdaki tüm bakterileri yok etmiş olursunuz.
 • Gözaltı torbalarının oluşumunu engeller, gözaltı şişliklerini alır ve göz çevresinde oluşan ince çizgileri onarır. Çok iyi bir makyaj temizleyicidir. Vücudunuzu ölü derilerden kurtarır.
 • Tırnakları güçlendirir hemen kırılmasını önler.
 • Hamilelikte, oluşan çatlakların azalmasına, kötü görüntünün düzelmesine ve en önemlisi anne sütünün artmasına yardımcı olur.Ayrıca bebekleriniz için pişik kremi olarak da kullanabilirsiniz.
 • Son günlerde özellikle saç bakımı denildiğinde ilk akla gelen, Hindistan cevizi yağıdır, saça nem, parlaklık ve yumuşaklık kazandırır, saç bakımı için ideal olmakla birlikte bit gibi istenmeyen sorunlardan kurtulmanızı da sağlar.
 • Dudak balmı olarak kullanabilir, dudak bakımınızı yapabilirsiniz, çatlayan dudağınıza uygulayabilirsiniz.
 • Vücudunuza sürüp masaj yaparsanız rahatlatır, dinlendirir.
 • Cildi sıkılaştırır, yumuşatır, ciltteki yağ oranını dengeler, yaşlanma belirtilerini azaltır, el kremi olarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git