Hazımsızlık Neden Olur?

Hazımsızlık Neden Olur?
6 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 232 kez okundu.

Hazımsızlık, beslenme alışkanlığına ve sindirim sisteminin fonksiyonel aktifliğine bağlı olarak hem psikolojik hem de fizyolojik olarak karın üst bölgesinde ağrı, erken doyma, şişkinlik, bulantı gibi hislerin duyulmasıyla kendini belli eden hastalıktan ziyade bir rahatsızlık durumudur. Tıptaki adıyla dispepsi, zaman zaman herkesin yaşadığı bir problemdir. Genellikle sindirim sistemi tembelliği ve beslenme bozuklukluları gibi temel nedenlere bağlı olarak ortaya çıksa da kimi durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle hazımsızlık belirtileri takip edilmeli ve asla küçümsenmemeli, anormal bir durumda muhakkak doktora başvurulmalıdır. Hazımsızlık nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Hazımsızlığın en temel ve en sık rastlanılan nedeni, mide duvarında koruyucu görev gören mukoza tabakasının fazla mide asidi ( HCl ) üretimi ile ile tahriş olmasıdır. Bu nedende hissedilen ağrı karnın sol üst kısmında veya göğüste hissedilebilir. Fazla asit üretimine ise yiyecekleri büyük porsiyonlar halinde tüketmek, fazla yemek yemek ve lokmaları büyük parçalar halinde yutmak ve lokmayı az çiğnemek gibi eylemler sebep olmaktadır.

Yetersiz, dengesiz ve düzensiz bir beslenme şekli ve hızlı yemek yemek midede dengesiz asit üretimine sebep olur. Bu dengesizlikler bütünü de sindirimi zorlaştırarak hazımsızlığa neden olabilir.

Yatay pozisyonda ve hareket halinde beslenmek mide asidinin yemek borusuna doğru ilerlemesine neden olarak yemek borusunda tahribata sebep olarak yanma hissine eşlik eden hazımsızlığa sebep olur.

Midede diğer besin ögelerine göre daha uzun süre kalan yağlar, baharatlar, domates ve kuru baklagiller, bulgur gibi midedeki sindirimi zor olan besin maddelerinin diyette fazla oranlarda bulunması,

Çikolata, nane, defne, papatya gibi midenin hemen üzerinde yerleşen ve midedeki karışımın yemek borusuna geri gitmesini önleyen kasların gevşemesini sağlayan besin maddeleri,

Kafeinli, alkollü veya asitli içecekler ile turunçgiller asit miktarını arttırarak, çok sıcak içecekler midede asit salınımını dengesizleştirerek hazımsızlık yapabilir.

Hamilelikte gerek hormonal değişimler gerek bebeğin anneye fiziksel olarak baskı yapması gibi nedenlerle sindirim zorluğu yaşanmasına bağlı olarak hazımsızlık yaşanabilir.

Hareketsiz bir yaşam ve hızlı bir şekilde kilo alımı vücudun her türlü fonksiyonunu bozduğu gibi sindirim fonksiyonunu da bozarak hazımsızlık gibi rahatsızlıklara sebep olur.

Midede Helikobakter pylori adlı bakterinin yerleşerek üremesine bağlı olarak gelişen gastrit, ilerleyen dönemlerde ülser gibi hastalıklarda yanma ve ağrı şikayetlerine ek olarak hazımsızlığa da rastlanabilir.

Stres, tıpkı diğer her şeyi olduğu gibi sindirim sistemini de olumsuz etkiliyor. Şöyle ki, strese bağlı olarak gastrointestinal sistem kasları kasılır ve buna bağlı olarak mekanik sindirim gerçekleşemez. Sonuçta ağrı ve hazımsızlık gibi problemlerle karşılaşılır.

Nadir rastlanan nedenler:

 • Sigara tüketimi
 • Safra kesesi ve pankreas hastalıkları
 • Huzursuz bağırsak sendromu
 • Çölyak hastalığı
 • Safra kesesi taşı
 • Kabızlık
 • Regl öncesi dönem
 • Tiroid bezi sorunları
 • Mide hareketlerinde yetersizlik
 • Mide kanseri
 • Mide boşalmasında gecikme gibi sistem bozuklukları
 • Pankreatit
 •  Yemek borusu reflüsü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git