Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?
5 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 238 kez okundu.

Hassas bağırsak sendromu tedavisi nasıl yapılır?Hassas bağırsak sendromu, bağırsakların düzenli ve verimli çalışmasını engelleyen bir hastalıktır. İrritabl bağırsak sendromu (İBS) adı ile de bilinir. Hastalığın oluşma nedeni kesin olarak bilinmemektedir, kişiden kişiye göre hastalığın belirtileri ve oluşma nedenleri değişmektedir.
Hassas Bağırsak Sendromunun Belirtileri:
* Kabızlık ya da ishal durumu
* Mide ağrısı ve şişkinlik
* Karın bölgesinde kramp ve ağrı
* Bağırsak hareketlerinde değişiklik
* Mukus içeren dışkı
Bu belirtilere ek olarak ani kilo kaybı ve rektal kanama da görülürse kesinlikle uzman bir doktora görünmeniz gerekir. Kalın bağırsak kanseri ya da bağırsak iltihabı gibi hastalıklar için testler uygulanacaktır.
Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi:
1. Öğünlerinizi Düzenli Yiyin!
Öğünlerinizi düzenli aralıklarla yemeniz, bağırsak hareketlerinizi düzene sokacaktır. Sık aralıklarla ve ara öğünlerle beslenmeniz ishali ve kabızlığı önleyecektir.
2. Lifli Yiyecekler Tüketin!
Lifli yiyecekler kabızlık sorununa iyi gelir. Fakat kararında yemek gerekir. Çünkü lifli yiyecekler vücutta gaz üretimini artırarak karın bölgesinde kramplara neden olabilir. Şişkinlik ve kabızlık sorunu yaşamamak için lifli yiyecekler ile birlikte bol su tüketmeniz gerekir. Tahıllar, fasulye, sebze ve meyvelerde bol miktarda lif bulunur.
3. Sakıncalı Gıdalardan Uzak Durun!
Kahve, gazlı ve asitli içecekler, alkol, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar bağırsak hareketlerinizi artırabilir ve bağırsaklarda sorun yaratabilir. Bu nedenle sakıncalı gıdalardan kaçınmanız ya da en az miktara indirmeniz iyi bir yol olacaktır. Gaz sorununuz var ise, brokoli, fasulye, karnabahar, lahana ve sarımsak gibi besinleri yememeniz daha iyi olabilir.
4. Sıvı Tüketimini Artırın!
Günde 2-2,5 litre su içmeniz bağırsak sağlığınız ve beden sağlığınız açısından önemlidir. İshal, kabızlık ve gaza neden olan her türlü içecekten uzak durmanız gerekir. Bu içecekler yerine doğal sıkma meyve suyu içmeniz daha iyi olacaktır.
5. Düzenli Olarak Spor Yapın!
Yoga ve pilates gibi beden ve ruh meditasyonu sağlayan sporlar yapmak bağırsaklardaki kasılmaları önleyebilir ve sıkıntılarınızı hafifletebilir.
6. Müshil İlaçlarını Dikkatli Kullanın!
Eğer kabızlık sorununuz varsa ihtiyacınız kadar müshil ilacı kullanın ya da doğal yollarla kabızlığı önleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git