Hamilelikte Şişkinlik Neden Olur ?

Hamilelikte Şişkinlik Neden Olur ?
10 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 24 kez okundu.

Anne adayları, şişkinlik sorununu, hamilelik dönemlerinin ilk aylarında çok fazla yaşamazlar. Ancak, aylar ilerledikçe bu sorunda belirginleşir ve sıklıkla yaşanır. Örneğin, ellerde görülür. Yüzükler parmakları sıkar. Ayaklarda şişlikler olur. Ayakkabılar dar gelmeye başlar. Hamilelik döneminde şişkinlik yaşanmasının çeşitli nedenleri vardır.

Kilo artışı, şişkinliğin başlıca nedenlerinden biridir. Hamilelik döneminde iyi beslenme, aşırı beslenme, vitamin ve daha zengin besinler tüketmek, aşermeye bağlı olarak düzensiz yemek yenmesi, sürekli abur cubur atıştırmaları elbette kalori alım miktarını yükseltmektedir. Bu da kilo artışı anlamına gelir. Aynı zamanda bu süreçte anne adayları daha çok dinlenirler, fiziksel aktiviteleri azalır ve hareketsizliğe bağlı olarak alınan kilolar verilemez. Bunun sonucunda vücutta kilo artışına bağlı şişkinlik yaşanır.

Hamilelikte, hormon düzeyleri hamile kadınların vücutlarındaki tüm değişimlerde doğrudan etkilidir. Progesteron ve relaksin doğum esnasında pelvis bölgesinin gerilmesinde etkili iki hormondur. Bu hormonlar, alınan gıdaların sindirim sisteminden geçişini yavaşlatır. Bu duruma bağlı olarak bağırsaklarda bakteri faaliyeti hız kazanır. Elbette bakteriler gıdaları zayıflatır ve yıkıma uğratır. Bütün bunların sonucunda ise fazlasıyla gaz oluşur. Oldukça rahatsız edici olan gaz sorunu, ekşime, hazımsızlık ve beraberinde şişkinliğe neden olur. Aynı zamanda, anne adaylarının gaz yapan yiyecek tüketmeleri de bu durumu tetikler. Kafeinli içecekler, çikolata gibi. Bunların yanı sıra soğan, kuru fasulye, brokoli, limon, lahana gibi gıdalar da gaz yapan gıdalar arasındadır.

Diğer bir neden ise normalden daha fazla büyüyen rahmin yapmış olduğu baskıdır. Bu baskı sonucunda bağırsaklar yer değiştirir ve sıkışır. Bu durumla birlikte bağırsak boşalması sorunları ve hazımsızlık ortaya çıkar.

Kabızlık sorunu da şişkinliğin nedenleri arasındadır. Hamilelik sürecinde, besin ve gıdaların sindirim kanalından geçişi normal zamanlara göre çok daha yavaş olur. Böylece, besin ve gıdalar bağırsaklarda daha uzun süre kalırlar. Katı dışkının rektuma ulaşması çok daha fazla zaman alır. Bu da şişkinlik yaşanmasına sebebiyet verir.

Hamilelikte günlük su ihtiyacı normal zamanlara göre çok daha fazladır. Zira suyun bu süreçte rolü etkindir. Su, bebek büyürken ona gerekli olan desteği sağlamak ve eklemleri doğuma hazırlamak için oldukça önemlidir. Dolayısıyla anne adayı, gün içinde bol su tüketir. Tüketilen suyun bir kısmı vücutta tutulur. Bu dönemde hamile kadınların kilolarının dörtte birini alınan sıvı fazlası oluşturmaktadır.

Beslenmede alınan tuz miktarı da şişkinliğin nedenidir. Hamilelik sürecinde tuz alımında artış yaşanır. Fazla tuz alımı şişkinliğe sebep olur. Ancak, aynı zamanda anne adayının, yetersiz tuz tüketimi de şişkinlik sebep olabilmektedir. Bu durumda hamilelik dönemi boyunca, tuz tüketimini dengelemek gerekir.

Mevsim de bu dönemde şişkinliğe sebep olur. Havanın sıcak oluşu şişkinliği arttırmaktadır. Hamilelik döneminde yeteri kadar protein alınmaması da şişkinlik sebebi olarak görülmektedir. Uzun süre ayakta durmak, çok yorucu işler yapmak ve bedeni fazla zorlamak şişkinliğe sebep olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git