Hamilelikte Minerallerin Önemi

Hamilelikte Minerallerin Önemi
12 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 6 kez okundu.

Kadınların çoğu, hamile kaldığını öğrenir öğrenmez sağlıklı beslenmeye başlar. Bu doğru bir tercihtir çünkü, hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin mineral ve vitaminlere olan ihtiyacı artar. Bebeğin sağlıkla dünyaya gelmesi için anne adaylarının alması gereken mineralleri iyi bilmesi ve buna uygun beslenmesi gerekmektedir.

Hamileler, özellikle bebeğin gelişimi açısından mutlaka mineral bakımından zengin yiyeceklere yönelmelidirler. Hamileliğin her döneminde olduğu gibi burada da doktorunuzun yönlendirmelerine uymalısınız. Yetersiz beslenmenin kötü sonuçlar doğurabildiği gibi, minerallerin fazla alınması da istenmeyen rahatsızlıklara sebep olabilir.

Hamilelerin mineral alımı sırasında ideal olanı, kimyasal ilaçlar yoluyla değil, doğada bulunan zengin besin maddelerinden yararlanmaktır.

HAMİLELİKTE DEMİR KULLANIMI

Yetişkin bir insanın vücudunda ortalama olarak 3-5 g. demir bulunmaktadır. Bunun yarısından fazlası da kanda, kırmızı kan hücrelerine rengini veren hemoglobin bileşimindedir. Geriye kalanı da kemik iliği, karaciğer ve dalakta bulunur. Fakat hamilelik halinde, demire olan ihtiyaç artar. Bunun nedeni, fetüsün de demire ihtiyaç duyması ve annenin hemoglobini için daha fazla demir kullanmasıdır. Böylesine önemli olan demir mineralinin yeteri kadar alınmaması durumunda annede anemi ve immünite bozukluğu; fetüste ise erken doğum riski, düşük olasılığı ve bebeğin yeterince gelişememesi gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için hamileler aşırı çay ve kahve tüketiminden mutlaka kaçınmalıdırlar. İçeriğinde demir olan yiyecekler ise yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, tahıl, bakliyatlardan ise barbunya, kinoa, mercimek, nohut ve soya fasulyesidir.

HAMİLELİKTE ÇİNKO KULLANIMI

Proteinlerin ve hücre zarının yapısında yer alan çinko, hamileler için oldukça önemli bir mineraldir. Yeteri miktarda çinko alımı, bebeğin erken doğma ve düşük kiloda doğma risklerini büyük oranda azalttığı gibi, bebeğin gelişimi için de gereklidir. Çinko yönünden zengin olan ve tüketilmesi tavsiye edilen gıda maddelerinin başında deniz ürünleri ve baklagiller gelir. Ayrıca yumurta sarısı, süt, mantar, yoğurt ve kabak çekirdeği de yüksek miktarda çinko barındırır.

HAMİLELİKTE KALSİYUM KULLANIMI

Yeterli miktarlarda kalsiyum alımı hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kalsiyumun kemikler ve dişler için bilinen hayati önemi, fetüs için de geçerlidir. Bebeğin kemik ve kıkırdak oluşumu ve gelişimi, hamilelik döneminde annenin aldığı kalsiyuma bağlıdır. Yeterince takviye edilmediği durumlarda bebek, kendi gelişimi için gereken kalsiyumu anneden aldığından, anne adayının sağlığı da tehlikeye girebilir. Bu gibi tehlikelere geçit vermemek için kalsiyum içeren besinler sıkça tüketilmelidir. Bunların başında da herkesin bildiği gibi süt ve süt ürünleri gelmektedir. Peynir tüketiminde de sert peynirlere yönelmek faydalı olacaktır, çünkü kaşar, tulum gibi sert peynirler, kalsiyum yönünden daha zengindir. Ayrıca ıspanak, roka, brokoli, lahana gibi yeşil sebzeler; şalgam, kuru incir, kuru fasulye, yumurta gibi gıda maddelerini de tüketmek gerekmektedir.

HAMİLELİKTE DİĞER ÖNEMLİ MİNERALLER

Tam bir görüş birliğine varılmamış olsa da birçok uzman, hamilelik döneminde flor alımının, bebeğin dişlerini geliştirici bir etkisi olduğunu düşünmektedir.
Sofra tuzunda bulunan sodyum ise hamilelik döneminde terk edilmesi gereken minerallerin başındadır. Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) durumundan korunmak için tam tuzsuz diyet ya da en azından yemeklere makul miktarda tuz konulması önerilmektedir.

Birçok besin maddesinde doğal olarak bulunan fosfor ve magnezyum da ekstradan takviye edilmesine gerek olmayan minerallerdir. Fakat hamileliğe bağlı kas kramplarında, doktor önerisiyle magnezyum takviyesi gerekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git