Hamilelikte Maden Suyunun Faydaları

Hamilelikte Maden Suyunun Faydaları
11 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 22 kez okundu.

Hamilelik döneminde merak edilen sorulardan bir tanesi de hamilelik döneminde maden suyu tüketimi ile ilgilidir. Öncelikle belirtmek gerekir ki maden suyu, yeraltından çıkan, mineral bakımından oldukça zengin sulardır. Ayrıca, doğaldırlar ve hiç bir katkı maddesi içermezler. Burada önemli bir noktaya değinmek gerekir. Maden suyu ile soda genellikle aynı kabul edilir. Oysa, doğallık bakımından ikisi farklıdır. Ancak, maden suları sodalara oranla mineral oranı yüksek sulardır. Soda içerisinde yapay gaz bulunur, maden suyunda ise doğaldır. Hamilelik döneminde maden suyu tüketimi yapılmasının zararlı olduğu söylense de kanıtlanmış hiç bir sakıncası bulunmamaktadır. Aksine, uzmanların açıklamaları ve araştırmalarına göre bu dönemde, maden suyu tüketmenin anne adaylarına çeşitli faydaları vardır. Bu faydaları siz anne adayları için derledik.

Kalsiyum ve demir ihtiyacı, hamilelik döneminde normale oranla çok daha fazla olmaktadır. İçme suyu, maden suyunda olduğu kadar mineral içermez. Dolayısıyla bu mineralleri maden suyundan almak mümkündür. Maden suyu tüketerek, kalsiyum ve demir eksikliği sorununun önüne geçilebilir.İçerdiği kalsiyum ve mineraller, bebek için de oldukça faydalıdır.

Maden suyu, magnezyum içermektedir. Magnezyum, özellikle hamilelik sürecinin son dönemlerinde sıklıkla şikayet edilen kas krampları yaşanır. Maden suyu, bu tür kas kramplarına ve kabızlığa iyi gelmekte ve bu sorunları azaltmaktadır. Bu süreçte anne adaylarının bulantı ve kusma sorunları fazladır. Maden suyu, mide bulantılarını ve dolayısıyla kusmaları önlemede etkilidir.

Hamilelik döneminde, sıvı ihtiyacı daha yüksek olur. Zira, kan hacmi ve vücut sıvıları yükselir. Aynı zamanda, böbrekleri boşaltmak ve metabolizmayı hızlandırmak için sıvı tüketimine her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyulur. Maden suyu bu ihtiyacı karşılar ve böbreklerin kolay boşaltımına yardımcı olur.

Hazımsızlık sorunu, hamile kadınların en büyük sorunlarında biridir. Bilindiği gibi, maden suyu, sülfat bakımından oldukça zengindir. Sülfat, hazmı kolaylaştırır ve sindirime yardımcı olur.

Anne adaylarının diş sağlığına dikkat etmesi gerekir. Zira, bu dönemde diş çürümeleri riski diğer zamanlara göre çok daha yüksektir. Dolayısıyla bu dönemde dişlerin sağlıklı kalabilmesi için anne adaylarının, flor ihtiyacının karşılaması büyük önem taşır. Maden suyu, zengin flor içeriği ile diş çürümelerine karşı sağlam bir koruyucudur. Hamilelik döneminde diş çürüme problemlerini yok eder. Bu riski ortadan kaldırır.

Hamilelik döneminde kemik erimesi ve kemik rahatsızlıkları sıklıkla görülen rahatsızlıklardır. Maden suyu, bol miktarda kalsiyum içermektedir. Litresinde 300 mg ’ dan fazla kalsiyum bulunan maden suyunu içmek, anne adayını, kemik erimesinden korur ve bu rahatsızlığı önlemede etkilidir.

Bu dönemde tüketilen maden suyunun sade, katkısız olması yani tatlandırıcı içermemesi önemlidir. Hamilelikte, meyvesiz maden suyu tüketmek daha doğru olacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta, hamilelik dönemi boyunca anne adayları, maden tüketimi ve miktarı hakkında doktora danışmalı ve doktorun önerileri doğrultusunda tüketim yapmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git