Hamilelikte Bilinçsiz Sporun Zararları

Hamilelikte Bilinçsiz Sporun Zararları
11 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 1 kez okundu.

Hamilelik döneminde bilinçsiz bir şekilde spor yapılması bebek için hayati denilebilecek tehlikelere neden olabilmektedir. Anne adayının hamileliğin başlangıcından itibaren ve doğuma kadarki tüm aşamalarında hem kendi hem de bebeğin sağlığı için beslenmesine ve hareketlerine mümkün olan azami miktarda itina göstermesi gerekmektedir. Özellikle de hamileliğin kritik dönemlerinde ve hassas bir hamilelik yaşanması durumlarında en ufak bir yanlış hareket, çocuğun düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, hamilelik döneminde ancak doktor tavsiyesi ile ve doktor görüşü alınarak spor yapılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik döneminde yanlış spor yapılması, bebeğin ve anne adayının sağlığının tehlikeli bir duruma düşmesine neden olabilmektedir. Bu dönemde doktor kontrolü altında ve doğru bir şekilde spor yapılması ise bebeğin sağlığının korunmasına ve gelişiminin ilerlemesine katkıda bulunur.

Hamilelik döneminde, annenin sağlık durumu, bebek sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Bu bakımdan anne adayı, önce kendi sağlık durumuna gerekli özeni göstermelidir ve bebeğinin de sağlıklı bir şekilde gelişiminin sağlanması için doktorunun önerilerinin dışına çıkmamaya gayret göstermelidir.

Spor Yapmaya Başlanmadan Önce Doktor İle Görüşülmesi Gereklidir

Bilinçsiz bir şekilde spor yapılması, normal insanlar için dahi çeşitli sakıncalar taşımakta olup bir takım sağlık sorunları yaşanmasına neden olurken bu durumun anne adayları için hayati bir öneme sahip olduğunun söylenmesi mümkündür. Anne adaylarına hamileliklerinin evrelerine göre ve hamileliğin durumuna göre uygun olan egzersizler ile sporların yapılması önerilmektedir. Bazı kadınlar hamilelik sırasında alınan kiloların doğumdan sonra verilemeyeceği endişesine kapılarak yapmamaları gereken hareketleri yapmakta veya ağır sayılabilecek sporlara yönelmektedirler. Fakat bu durum hem bebek hem de anne adayının sağlığı açısından son derece önemli bir risk taşımaktadır.

Özellikle koşma, zıplama ve aşırı şekilde yorulmaya neden olan sporların yapılmaya çalışılmasının yerine bebeğin, anne karnında kendisini daha huzurlu ve rahat hissetmesini sağlayacak aşırı zorluğu bulunmaya sporların yapılması gerekmektedir. Bunun için hamile kadınlara genel olarak pilates, yoga ve yürüyüş yapılması gibi çok fazla efor gerektirmeyen sporların yapılması tavsiye edilmektedir. Bu dönemde yapılan bilinçsiz sporun bebeğe geri dönülmez zararlar verebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle de anne adaylarının spor yapmaya başlamadan önce doktorlarının görüşlerini alması ve tavsiyelerine de uymaları önerilmektedir. Özellikle gebeliğin ilk üç aylık döneminde bilinçsizce yapılan spor hareketlerinin düşük riskini arttırdığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Spor Yapılmaması Gereken Durumlar

Anne adayının çeşitli sağlık sorunları yaşıyor olması halinde egzersiz yapmamaları önerilmekte olup bu tür durumlarda spor yapılması bebeğe zarar vermektedir. Aşağıdaki durumların varlığı halinde anne adaylarının spor yapmamaları önerilmektedir.

1. Anne adayında kalp-damar sistemi rahatsızlığının bulunması.
2. Tiroid ve böbrek sorunlarının bulunması.
3. Solunum sistemi probleminin mevcut olması varsa hareket önerilmez.
4. Yüksek tansiyon rahatsızlığının bulunması.
5. Kansızlık probleminin bulunması.
6. Anne adayının daha önce düşük yapmış olması ve şuan ki gebelikte düşük veya erken doğum riskinin bulunması.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git