Hafızayı Güçlendirmek İçin Tüyolar

Hafızayı Güçlendirmek İçin Tüyolar
26 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Hafızayı güçlendirmek için tüyolar.Hafıza ya da diğer adıyla bellek bir tür depolama alanıdır. İki aşamadan oluşur. Ön kısımda kısa süreli bellek, arka kısımda uzun süreli bellek yer alır. Neyin kısa süreli belleğe alınacağına ise –hiçbir şey direk uzun süreli belleğe gitmez- dikkat ve algıda seçicilik karar verir. Anlık olarak aklımızda tuttuğumuz şeyler kısa bellekte tutuluyordur. Bir şeyin uzun süreli bellekte tutulabilmesi için, o bilgi birçok uyarcıyla birleşmesi gerekir. Ancak hiçbir şey uzun süreli bellekten silinmez, unuttuğumuzu sandığımız şeyler için sadece elimizde yeterince hatırlatıcı uyaran yoktur. Diğer bir açıdan bellek kapasitesi sanırsızdır.

Hemen hemen herkes –özellikle de teog/ygs-lys öğrencileri- güçlü bir hafıza istemektedir. Güçlü bir hafıza, ezberlemekte ve bilgi edinmekte zorlanmamak anlamına gelir. Ancak güçlü bir hafızaya sahip olmak için de bolca ezber yapmak gerekir. Hafıza kapasitemizi bir halterci, ezberlemeyi de halter olarak görebiliriz. En etkili yöntemlerden birisidir. İlk önce sevdiğiniz bir şiirin bir kıtasını, daha sonra bir kıtasını daha şeklinde ilerleyebilirsiniz.

Ancak ezber yapmak haricinde de teknikler mevcuttur. Birkaç madde halinde bunları sıralayalım.
1. Hayal Kurmak – Bazen yoğun hayat temposu içerisinde aksattığımız bir şeydir. Ancak somut olmayan bir şeyi zihinde canlandırmak, zihni diri tutar ve hafızayı geliştirir.
2. Uyku ve Beslenme – Bu iki faktör hayatın her yönünde olduğu gibi hafıza için de oldukça önemli bir etkendir.
3. Hafıza geliştiren bazı yiyecekler arasında “nar, balık, yumurta gibi yiyecekler” yer alır.
4. Nimonik yöntem – Fıstıkçı Şahap abiyi hatırlıyor musunuz? İşte bu tür bir kodlama yoluyla ezber yapmak, nimonik yöntemdir.
5. Bulmacalar – Kısa vadede etkili olmasa da uzun vadede unutkanlığı engeller. Böylece hafıza gücünüzü daha uzun korumuş olursunuz.
Unutmayın, hafıza yani bellek sınırsızdır. Siz öğrenmek, ezberlemek istediğiniz sürece o açıktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git