Güneş Çarpmasını Önlemenin Püf Noktaları

Güneş Çarpmasını Önlemenin Püf Noktaları
5 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 230 kez okundu.

Güneş çarpmasını önlemenin püf noktaları. Yaz aylarında en çok korkulanlardan biri de güneş çarpmasıdır. Güneş çarpması bireyin uzun süre sıcak güneş altında kalmasıyla oluşur. Vücut ısındığı için aşırı su kaybı oluşur ve bundan dolayı kan koyulaşır. Bu durumdan genel metabolizma dengesi etkilenir, hatta kafatasımızın hemen altında bulunan beyin zarları bile ileri derecede hasara uğrayabilir.
Bu rahatsızlığın hava sıcaklığının 40 santigrat derecenin üzerine çıktığında baş gösterdiği yazsa da, her insanın sıcağa dayanıklılığı çok farklıdır. Çocuklar, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olan ya da moral çöküntüsü içinde olanlar, güneşi az gören ülkelerde yaşayanlar ve açık tenli insanlar daha düşük derecelerde de güneş çarpması yaşayabilirler.
Güneş çarpması kafayı korumadan uzun süre deniz kenarı veya arazide direkt şiddetli güneş ışınlarına maruz kalma durumunda oluşur. Bilhassa çocuklar, açık tenli ve kafasında saçı olmayan veya seyrek saçlı insanlar bu hastalıktan şikayetçidir.
Güneş çarpmasına maruz kalan kişilerde görülen bazı belirtiler;
• Şiddetli baş ağrısı
• Kusma
• İç huzursuzluğu
• Kalp çarpıntısı
• Mide bulanması
• Hararet
• Yüksek ateş
• Halsizlik
• Bayılma

Eğer kafa serinletilirse veya gölgeye gidilirse veya kafa güneşten korunursa bulantı, baş ağrısı gibi belirtiler bir süre sonra kaybolur.
Eğer şuurda bozukluk ya da bilinç kaybı, nefes darlığı, kramp atakları varsa komaya kadar götürebileceği için acilen hastaneye gidilmesi gerekir.
Küçük çocuklarda bu durum çok çabuk menenjite dönüşebilir, çocukların kafalarını korumadan özellikle öğle güneşine çıkarılmamaları gerekir. O nedenle çocuklar yaz aylarında saat 10:00 -15:00 arasında güneşe çıkarılmamalıdır.
Güneş çarpmasına karşı alabileceğiniz önlemler; Güneşli günlerde kafanızı şapka, eşarp veya şemsiye ile koruyun. Ayrıca ense ve boyun bölgenizi de aynı şekilde koruyun. Yüksek faktörlü güneş koruyucularını kullanın. Normalin üzerinde su tüketimi yapılarak vücuttaki su seviyesindeki ani kayıplar dengelenmiş olur. Güneşin dik olduğu 10:00 ile 15:00 arasında birden güneşe çıkılmamalıdır.
Şehir de yaşanan sıcaklar da tehlikelidir. Özellikle çocuk ve yaşlıların trafikte taşıt içinde kalmaları güneş çarpmasının zamanla artan sebeplerinden biridir. Yanınızda fazla miktarda su bulundurmayı ve mümkünse serin saatlerde yola çıkmayı tercih edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git