Güneş Çarpması Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Güneş Çarpması Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 240 kez okundu.

Güneş çarpması tedavisi nasıl olmalıdır? Sıcak yaz günlerinde güneşten korunmak oldukça önemlidir. Uzun süre güneş altında kalmanın sonucunda, vücut ısısı hızla yükselir ve beyin hücreleri zarar görebilir. Baş ağrısı, mide bulantısı, nabız artışı gibi belirtilerle ortaya çıkan güneş çarpmasında uygulanacak ilk yardım, vücut ısısını düşürmektir. Vücut ısısını düşürebilirmek için soğuk ya da ılık duş almak bir çözüm olabilir. Eğer duş alınamıyorsa, panik yapmadan kıyafetler gevşetilmeli ve belli bölgelere soğuk kompres uygulanmalıdır.

Gölge ve serin bir yere geçilerek dinlenilmelidir. Bunun yanında soğuk içecekler tüketmek de faydalı olacaktır. Özellikle su tüketimi artırılmalıdır. Vücut ısısının düşürülmesi için terleme çok önemlidir. Güneş çarpması durumunda terleme olmaz. Bu nedenle ilk müdahalede terlemenin olmasını sağlamak önemlidir. Belirtiler, bilinç kaybı gibi ciddi seyir ediyorsa, acilen doktor müdahalesi gerekmektedir. Böyle bir durumda hastanın vakit kaybedilmeden en yakın hastaneye ulaştırılması önerilir.

Güneş çarpmasına iyi gelecek bazı besinler vardır. Sıvı içecekler başta olmak üzere pek çok besin güneş çarpmasına iyi gelmektedir. Hastanın epilepsi gibi bir rahatsızlığı yoksa suyu bol tüketmesi gerekmektedir. Oluşan mineral kaybını gidermek için de suya tuz katılmadılır. Güneş çarpmasına iyi gelecek besinlerin başında ayran ve yoğurt gelmektedir. Soğuk bir ayran ile kendinize gelmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca alna koyulan soğanın ısıyı alldığı bilinmektedir. Bu nedenle alnımıza soğan ezerek koymak da, vücut ısısını düşüreceği için faydalı olacaktır.

Güneş çarpması tedavisinde, tedaviden daha da önemlisi güneş çarpmasına engel olmak, güneş çarpmasından korunmaktır. Bunun için özellikle güneşin en tepede olduğu saatlerde dışarıda bulunmamak önemlidir. Güneşe çıkarken gözlük, şapka, şemsiye gibi koruyucular takılmalıdır. Güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Özellikle tansiyon, böbrek ve şeker hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar ve yaşlılar, risk grubunda oldukları için, güneşe çıkarken daha dikkatli olmalıdırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git