Gripten Korunmak İçin Bitki Çayları

Gripten Korunmak İçin Bitki Çayları
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Gripten korunmak için bitki çayları.Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu koruyamaz hale gelince, ilk karşılaşılan hastalıklardan biri griptir. Bakteri ve virüslere karşı direncin azaldığı dönemler de genellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı bahar ayları olmaktadır. Bu dönemlerde taze meyve ve sebze tüketmeye özen gösterilmelidir; çünkü bedenimizin vitamin ve minerallere en çok bu dönemlerde ihtiyacı olmaktadır.

Son dönemlerde yapılan bilimsel çalışmalara göre, soğuk içeceklere kıyasla sıcak veya ılık içecekler bağışıklık sistemimizin güçlenmesine daha çok yardımcı olmaktadır. Ayrıca her bitkiye, meyveye veya sebzeye her mevsimde ulaşmak biraz zor bir durumdur. İşte tam da bu noktada mevsimi olmayan gıdaların kurutulup, farklı şekillerde değerlendirilmesi akıllara gelmektedir zira bitki çayları da böyle üretilmeye başlanmıştır. Mevsim geçişlerinde, bitkilerin zengin içeriklerinden en verimli şekilde faydalanmak için, bitkilerin kurutulup öğütülüp çaylarının da sıcak veya ılık şekillerde tüketilmesi önerilmektedir.

Gripten korunmak için içilebilecek bitki çayları şunlardır: zencefil çayı, çeşitli baharatların karışımı ile elde edilen çay, sığır kuyruğu çayı, ekinezya çayı, papatya çayı, karahindiba çayı, ginseng çayı, geven otu çayı. Bunların yanı sıra gripten korunmak için veya gribin geçirilmesi için her gün düzenli olarak alınması gereken gıdaların başında limon gelmektedir.
Limon yüksek orandaki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle hangi çay tüketilirse tüketilsin içine birkaç damla limon damlatılmalı veya iyice temizlenmiş limonu dilim halinde çayın içine koyarak çay tüketilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git