Grip Aşısının Faydaları Nelerdir?

Grip Aşısının Faydaları Nelerdir?
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 220 kez okundu.

Grip, influanza adıyla tanınan bir virüsün solunum yolu sayesinde vücuda girerek özellikle sonbahar, ilkbahar ve kış aylarında sebep olduğu enfeksiyondur. Daha çok hasta kişiyle aynı ortamda bulunarak onların hapşırması, öksürmesi veya onlarla fiziksel temas ile bulaşır ve yayılır. Halk arasında basit olarak görülse de grip aslında birçok farklı ve riskli hastalığı tetikleyerek ölüme bile yol açabilir. Bu nedenle eğer doğal yollarla bağışıklık sistemi güçlendirilemiyorsa grip aşısı, gripten korunmak için iyi ve etkili bir aktif korunma seçeneğidir. Ancak gribe sebep olan influenza virüsü kendisini yenileyebilen ve gelişebilen dolayısıyla aşıya karşı bağışıklık kazanabilen bir virüs olduğu için grip aşısı her yıl düzenli olarak yaptırılmalıdır. Grip aşısı daha çok belli bir nedenden ötürü bağışıklık sistemi baskılanan bebek, hasta veya hamilelere ve ülke değiştirecek olan kişilere uygulanması önerilen bir aşı türüdür. Çünkü bireysel ve toplumsal açıdan birçok yararı da vardır grip aşısının:

  • Gribe karşı genç ve çocuklarda %70-90 oranında, yaşlılarda ise %20-40 oranında koruyuculuk sağlar.
  • İnfluenza virüsünün potansiyel ciddi sorunlara neden olmasını önler ve gribe bağlı ölüm oranlarını düşürür.
  • Yaşlı ve bağışıklık sistemini baskılayacak hastalığa sahip kişiler ya da aynı etkiyi oluşturan ilaç kullanan kişilere grip aşısı uygulandığında hastaların hastanede kalma sürelerini azaltır, hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır ve grip veya bu tür hastalıklara bağlı mortalite oranlarını düşürür.
  • Grip hastalığının toplumda yayılmasını önleyerek sağlık anlamında daha refah bir toplum yapısının oluşumunu sağlar.
  • Sağlık çalışanları, bebekler, çocuklar ve ergenlerde, yaşlı ve bağışıklık sistemi baskılanan hastalar, kimyasal tedavi gören hastalarda, kanser hastalarında veya farklı bir ciddi kronik hastalığı olanlarda grip aşısı, influenza virüsünün neden olduğu enfeksiyon veya buna bağlı komplikasyonların oluşumunu engeller.
  • Diyabet ve astım hastaları, kronik akciğer ve kalp-damar hastaları için uygulanan tedavilerin süresince grip tedaviyi olumsuz etkileyen ve geciktiren ve bazen de hastalığın ilerleyişini olumsuz yöne çeken bir durumdur. Dolayısıyla bu tarz hastalığa sahip kişilerin tedavisine başlamadan önce uygulanan grip aşısı bu denli riskli komplikasyonların oluşumunu engeller.
  • Huzur evi ve bakım evi gibi ortamlarda yaşayan kişiler için grip, hastalıktan ziyade ölüm korkusu gibi psikolojik sorunlara sebep olan bir etmendir. Bu nedenle bu tür ortamlarda gripten korunmak için uygulanan grip aşısı, kişilerin moralini yüksek tutarak pozitif yaşam refahı sağlayacaktır.
  • Grip komlikasyonlarına bağlı şikâyetlerde hastaneye yatış oranını düşürür ve hastalığın daha hafif atlatılmasını sağlar.
  •  Hamilelik döneminde hem anne hem de bebek için koruyucudur. Ayrıca bu dönemde plasenta yoluyla anneden bebeğe geçen bu aktif antikorlar doğum sonrasında da bebeği 4 aya kadar korur.
  •  Yapılan araştırmalara göre grip aşısı, tüm komplikasyonlara bağlı ölümleri azaltmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git