Gribe İyi Gelen Bitki Çayları

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 257 kez okundu.

Gribe iyi gelen bitki çayları. Dünyada en sık görülen hastalıklardan biri olan ve özellikle mevsim geçişlerinde görülen hastalık griptir. Bunun nedeni de gribin tamamen bağışıklık sistemi ile ilgili olmasıdır. Vitamin ve mineral bakımından zayıf kalan bedenlerde grip kendini gösterir. Gribe yakalanmamak veya gripten kurtulmak için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Bunlardan ilki hiç şüphesiz ki yenilen ve içilen gıdalara özen göstermektir. Özellikle taze meyve ve sebze tüketimi hiç aksamamalıdır. Ancak mevsim koşulları nedeniyle her zaman her istenilen taze gıdaya ulaşmak zordur. Bu nedenle çoğu besin kurutularak saklanır. Kurutulup da saklanan gıdaların başında sağlığa birçok açıdan yararı olan otlar gelmektedir. Bu otlar bazen baharat haline getirilir, bazen de dallı ve yapraklı bir şekilde saklanarak çayı yapılır.

Sıcak suda bekletilip, özünü bıraktıktan sonra içilen bu çayların gribi önlediği bilinmektedir. Gribe iyi gelen bitki çayları şunlardır: ekinezya çayı, papatya çayı, rezene çayı, ada çayı, geven otu çayı, zencefil çayı, ginseng çayı, karahindiba çayı, sığır kuyruğu çayı. Ayrıca kurutulduktan sonra baharat haline getirilen, mineral ve vitamin değerleri oldukça yüksek olan bitkilerin de çayı yapılabilir. Karabiber ve tarçın gibi baharatların karışımı da çay yapılarak gribe karşı önlem alınabilir. Eğer bu çayların tatları damak zevkinize hitap etmezse, çayların içine birkaç damla limon damlatarak da bu çayları tüketebilirsiniz. Zira limon doğada en yüksek C vitamini içeriğine sahip besindir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git