Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?
12 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 214 kez okundu.

Göz tembelliği nasıl tedavi edilir? Günümüz toplumunda en önemli organlarımız olan gözlerimiz oldukça yorulabilmektedir. Bu konuda asıl önemli olan ise göz tembelliği konusudur. Göz tembelliği bir gözün diğer göze oranla veya her iki gözünde normal görme olasılığının dışında yani daha az görme, şaşılık ya da kırma gibi sorunların ortaya çıkması ile oluşur. Bu göz hastalığı oldukça önemli olup dikkate alınması gereken bir sorundur.

Göz tembelliğinin tedavisi mümkündür. Öncelikle göz tembelliğine neden olan sorun araştırılır. Daha sonra ise gözlük tedavisi, kapatma tedavisi, cam tedavisi, penalizasyon tedavi uygulanabilmektedir. En fazla yaygın olan tedavi gözlük tedavisidir. Çoğu göz tembelliğinde bu tedavi oldukça işe yarayabilmektedir. Kapatma tedavisi ise iyi gören gözün belirli bir süre kapatılması esasına dayanmaktadır. Genellikle çocuk hastalarda bu tedavi kullanılmaktadır. Cam tedavisi ise hastanede uygulanan ve tedavi sürecinin seans olarak işlediği tedavidir. Son olarak penalizasyon tedavi, genellikle hastaya damla önerilmesi ile tedavi süreci ilerler. Göz tembelliği konusunda erken teşhis her zaman önemlidir. Erken teşhis ile hastaya hangi tedavi yönteminin uygulanabileceği araştırılır. Böylelikle geç kalınmadan önlem alınabilir. Ortoptik tedavilerde hastane içerisinde uygulanan tedavi şeklidir. Göz için bazı egzersizler ile bu tedavi sürdürülür. Yaklaşık olarak 40 dakika süren ortoptik tedavi görsel tedavi için oldukça yararlıdır.
Genel olarak bakıldığı zaman göz tembelliği çözülemeyen bir sorun değildir. Asıl önemli olan bu konuya dikkat etmek ve gereken zamanda doktora başvurmaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git