Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?
26 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 241 kez okundu.

Göz kuruluğu nasıl tedavi edilir?Göz kuruluğunun başlıca sebebi yaş olsa da çeşitli çevresel etmenlerle beraber gelişim göstermektedir. Göz kuruluğu gözyaşı seviyesinin normalin altına düşmesi ve buna bağlı olarak görme kalitesinin düşmesine yol açar. Uzun süre tedavi edilmediği zaman kronik bir hal alarak ileri derece göz rahatsızlıklarına neden olabilir. Göz kuruluğuna genetik faktörler kadar yaşam koşulları da etki eder. Uzun süreli uykusuzluk, televizyon, bilgisayar gibi ışıklı ekranlar karşısında fazlaca vakit geçirmek; kuru, rüzgarlı ortamlarda uzun süre önlem almadan durmak göz kuruluğunu tetikleyen unsurlar arasındadır. Bunun dışında diyabet, A vitamini eksikliği, tiroid bozukluğu da göz kuruluğunun yaşanmasında önemli rol oynar. Göz kuruluğu hafife alınmaması gereken bir sağlık sorunudur.

Tedavi aşamasında ilk olarak yapılması gereken, problemin sebebini bulmak ve ondan uzak durmaktır. Öncelikle kuruluğa neden olan bir hastalık var mı ona bakılmalı varsa vakit kaybetmeden tıbbi müdahale yapılmalıdır. Bunun haricinde günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü vücudun %70’ini su oluşturur. Ve vücudu susuz bırakmak dolaylı olarak göze etki eder. Suyun yanında tüketilen besinler de oldukça önemlidir. Özellikle omega 3 içeren balık bu dönemde tüketilmesi tavsiye edilen besinlerin başında gelir. Vücudun su ve pH dengesini bozacak çay, kahve gibi besinlerden ise uzak durulmalıdır. Günlük yapılan makyajın silinmeden uyunması da gözde enfeksiyon ve kuruluğa neden olan bir diğer önemli unsurdur.

Göz kuruluğuna sebebiyet vermemek adına televizyon ve bilgisayar karşısında fazlaca vakit harcanmamalı, düzenli olarak gözler dinlendirilmeli ve göz egzersizleri yapılmalıdır. Gerekirse suni gözyaşı damlaları kullanılarak gözdeki sıvı dengesi optimum düzeyde tutulmalıdır. Göz kuruluğuna sebep olan fazla güneşli, kuru ve rüzgarlı ortamlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca tedavi sürecinde yapılacak bir diğer önemli hareket ise gözlere sıcak uygulanmasıdır. Bu sayede kan dolaşımı hızlanarak hormon salgısı artırılmış olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git