Görünmez Diş Telleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Görünmez Diş Telleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 238 kez okundu.

Görünmez diş telleri nedir ve nasıl kullanılır?Diş telleri, dişlerdeki çarpıklıklar, düzensizlikler, ayrılıklar gibi olumsuz görüntülerin iyileştirilmesinde kullanılan tedavi aparatlardır ve metal braketlerden oluşurlar. Ancak renkleri gri-antrasit olduğu için her ağız açıldığında kendilerini belli etmektedirler. Kimi insanlar ise estetik kaygılardan dolayı bu tür koyu renkli diş tellerini tercih etmemektedirler. Bundan dolayı günümüzde yapılan araştırmalar sonucu metal braketlerle aynı işlevi gören ancak estetik kaygıyı azaltan Lingual ortadonti, şeffaf plak ve şeffaf braket olmak üzere üç çeşit şeffaf diş teli geliştirilmiştir. Bu çeşitlilik kullanılan malzeme, tedavi süreci ve tedavi konforundan kaynaklanmaktadır. Lingual ortadontide diş telleri dişlerin dışa bakan kısmına değilde içe bakan kısımlarına yerleştirilirler ve dışarıdan bakıldığında hiçbir negatif görüntü oluşmaz. Anca bu tür diş telleri dilde tahrişlere, tedavi süresinin uzamasına neden olmaktadır ve normal diş tellerinin yaklaşık üç katı pahalıdır. Şeffaf braketlerde ise dişlerin üzerlerine yapıştırılan braketler metal değil şeffaftır ve az da olsa belli olmaktadır.

Fakat bu tür tellerin esneme özelliği olduğundan istenen diş yapısına kavuşmak oldukça zordur. Ancak şeffaf plak ya da yaygın adıyla görünmez diş telleri diğer diş tellerinden daha az belli olmakla beraber bunlar arasında kullanması en konforlu olandır. Mesela diğer diş tellerinde yemek yerken yemeğin tellerin arasına sıkışarak temizliği zorlaştırması durumu görünmez diş tellerinde yoktur. Çünkü bu teller takılıp çıkarılabildiği için ağzınızda bir şey yokken rahat rahat yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ayrıca normal tellerdeki alışma sürecinde oluşan yaralanmalar şeffaf diş tellerinde gözlenmez. Ancak bu tür diş telleri ağır problemli dişlerde pek düzeltme yapamamaktadır. Peki, şeffaf plak nasıl kullanılır?
Şeffaf plaklar bahsedildiği üzere takılıp çıkarılabildiği için yemek esnasında çıkarılmalı yemek haricinde ise sürekli takılmalıdır. Çıkarma işlemini kolaylıkla iki parmağınızın arasına alarak yapabilirsiniz. Bu tip teller genellikle 2 haftada bir yenilenmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git