Ginseng Çayının Faydaları Nelerdir ?

Ginseng Çayının Faydaları Nelerdir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Ginseng çayının faydaları nelerdir ? Çoğunlukla Asya ve Amerika bölgelerinde yetişen Ginseng bitkisinin köklerinden elde edilen Ginseng, yaklaşık 5000 yıl önce Çin’in kuzeyinde keşfedilmiş ve keşfedildiği günden bu yana özellikle Çin’de tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Ginseng bitkisinin köklerinin insan vücudunu andrıması Ginsengin şifa olduğu düşüncesini o zamanlardan desteklemekteydi. Nitekim içeriğindeki adaptojen, antidoksidan vb. maddeler sayesinde insan vücudu için fazlaca yararı olduğu keşfedildiğinden asırlar sonra kimya dünyasınca kanıtlanmıştır. Bunun yanında ginsengi günlük olarak tüketmenin en kolay yolu çay olarak tüketmektir. Peki, ginseng çayının faydalar nelerdir?

Ginseng çayı içeriğinde çokçe bulunan antidoksidanlar sayesinde antikor sayısını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve DNA hasarına yol açabilecek serbest radikallerin etkisini azaltır. Kalp ritmini ve kan akışını düzenler, kan basıncını düşürür. Dolayısıyla kalp sağlığı için birebirdir. Bunların yanında özellikle Amerika ve Asya Ginsengi kan şekerinin sabit kalmasında etkilidir. Yani TİP1 ve TİP2 diyabetlerin tedavisinde kullanımı önerilir. Fakat düzenli kullanımda ciddi yan etkileri de olabileceğinden ilaçla tüketimde doktorlara danışılması önemlidir. Ginsengin içeriğinde çokça bulunan diğer bir madde olan adaptojen yani strese dayanmayı kolaylaştıran madde sayesinde konsantre olmak kolaylaşır, beyin fonksiyonlarının gelişimi sağlanır ve ilerlemiş Alzehimer hastalığında belleğin korunmasına yardımcı olur.

Özellikle atletler tarafından fazlaca kullanılan Amerikan ginsengi çayı fiziksel dayanıklılığı arttırır. Asya ginsengi ise düzenli kullanıldığı takdirde cinsel performansı iyileştirir, doğurganlığın gelişmesini sağlar. Ayrıca tüm bunların yanında menopoz belirtilerini hafifletir ve ruh sağlığını olumlu yönde geliştirir. Ancak ginseng bitkisi tek veya ilaçla alındığında ciddi yan etkilere sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle yapılan araştırmalardan sonra kullanılmaya karar verilirse öncelikle bir doktora danışılması zorunludur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git