Geceleri Çocuğun Alt Islatma Nedenleri

Geceleri Çocuğun Alt Islatma Nedenleri
12 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 215 kez okundu.

Geceleri çocuğun alt ıslatma nedenleri.Günümüzde çocukların genel sorunları arasında altını ıslatma vardır. Çocuklarda altı ıslatmanın bir çok nedeni vardır.Psikolojik, fiziksel ve nörolojik bir çok sorun yüzünden kaynaklanıyor olabilir. 5 yaşına gelmiş bir çocuk eğer hala altını ıslatıyorsa bu durumun sebebi enürezis nöktürna adı veriler bir sorundan kaynaklanıyordur. İdrarı tutmak ve idrar kesesinin kontrolü merkezi sinir sisteminin kontrolündedir. Merkezi sinir sisteminin bozukluğu gece idrar hissinin duyulmamasına böylece de altını ıslatmasına neden olur.

Geceleri alt ıslatmanın diğer bir sebebi ise çocuklarının uykusunun ağır olmasıdır.Çocukların uykusunun ağır olması sebebiyle çocuklar idrar keselerinin doluluğunu fark etmeyerek altlarına kaçırıyorlar.

Alt ıslatmanın ,diğer bir nedeni ise çocuklarda gece idrarın daha fazla oluşmasıdır.Gece idrarın fazla olması mesane kesesini aşarak uykuda altına yapma ihtimalini arttırmaktadır.Bazı çocuklarda da idrar kesesindeki bozukluk yüzünden çocuklar idrarını tutamaz ve çişlerini altlarına yaparlar.

Bu bahsettiğim sebepler genellikle nörolojik bozukluklardan kaynaklanıyordu. Şimdi sizlere çocuklarda altına kaçırmanın biraz da psikolojik boyutunda ele alacağım.

Çocukların idrar yapması için oluşan kaslar 3-4 yaşlarında gelişir. Anne ve baba bu yaşlardan önce çocuklarına öğretmeye zorluyorlarsa çocuk bunu yapamaz ve bunun sonucunda da psikolojik olarak altına yapmaya başlar. Ailedeki huzursuzluk,çocuğun aile tarafından sevilmemesi ve yeterince ilgi gösterilmemesi de çocuktaki psikolojik sorunlara ve bu da geceleri altını ıslatmaya kadar gider. Anneler babalar çocuktaki alt ıslatma ilaçla tedavisi mümkün. Ancak önce çocuğunuzla siz ilgilenin onu sevin, zorlamayın. En son çare ilaca başvurun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git