Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır ?

Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır ?
8 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 5 kez okundu.

Hamilelik sırasında anne adaylarının vücutlarında birçok değişim yaşanmaktadır. Çoğu zaman anne adayları bu değişimlerden endişelenmekte olup bu değişimlerden en az şekilde etkilenmek için vücut bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gebelik süreci, bir kadının vücudunda birçok değişimin hızlı bir şekilde meydana geldiği bir süreçtir. Bu değişimler, yalnızca dışarıdan gözlemlendiği gibi anne adayının kilo alması ve dış görünümünün değişmesinden ibaret değildir. Bu dönemde vücutta meydana gelen hormonal değişimler nedeni ile vücudun neredeyse her yeri değişmekte olup ciltte, saçlarda, tırnaklarda, dişlerde ve diş etlerinde pek çık değişim olmaktadır.

Yaşanan bu değişimler içinde en dikkat çekici olan ciltte meydana gelenlerdir. Çoğu zaman cilt kuruluğu meydana gelir, memelerde ve karında çatlaklar oluşur, yüzde gebelik maskesi de denilen lekeler meydana gelir, cilt rengi koyulaşır ve sivilcelerde artış meydana gelebilir.

Ciltte Meydana Gelen Değişimler ve Yapılması Gerekenler

Anne adaylarının vücutlarını gebelik sırasında yaşanan değişimlerden korumaları için hijyenik bakımların yanında tüm vücut bakımlarını da dikkat etmeleri gerekmektedir. Cilt kuruluğu sorunu yaşayan kadınların normal sabun kullanmayı bırakarak aynı zamanda vücudun nemlenmesini de sağlamaya yarayan gliserinli sabun kullanmaları tavsiye edilir. Banyo yaparken vücut yağları kullanılmalı ve banyodan sonra da mutlaka nemlendirici krem kullanılmalıdır. Kalçada, karın bölgesinde ve memede meydana gelmesi muhtemel çatlaklar için de bu bölgelere badem yağı, kakao yağı veya çatlak kremlerinin kullanılması tavsiye edilir.
Hamilelik döneminde ciltte meydana gelen renk değişiklikleri ve oluşan lekeler genel olarak kalıcı bir durum olmayıp doğumdan sonra geçmektedir. Geçici olarak bu lekelerin gün içerisinde kullanılacak kozmetik ürünlerle kapatılması mümkündür. Geceleri uyumadan önce ise cildin temizlenmesi için makyajın temizlenmesi önemlidir. Bu dönemde cilt fazlaca hassas bir yapıda olduğu için yaz aylarında güneşe çıkılmadan önce yüksek faktörlü güneş kremlerinin kullanılmasında da fayda bulunmaktadır.

Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adaylarının vücut hijyenini sağlayabilmeleri için her gün banyo yapmaları tavsiye edilmektedir. Yalnız banyo yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken konu ise banyonun ıslak zemininde kayarak düşmenin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Yine meydana gelmesi muhtemel tehlikelere karşı da banyonun kapısının kilitlenmemesi gerekir. Ayrıca banyo yapılan suyun çok sıcak olmaması, vücut ısısına yakın olması, 36-37 derecelerde bulunması tavsiye edilmektedir.

Vajinal hijyen

Hamilelikte en fazla şikayetçi olunan konulardan biri de vajinal akıntılardır. Hamilelik döneminde vücutta meydana gelen değişimler ile birlikte vajinanın da doğal yapısında ve pH değerinde değişimler meydana gelir ve bu nedenle de akıntı fazlalaştığı gibi enfeksiyon kapma riski de artar. Bu dönemde sarı ve yeşil renkli akıntıların ve kötü kokusu olan akıntıların fazlaca görülmesi halinde bir doktora başvurulmalıdır. Bunun haricinde anne adayları, daha temiz ve rahat hissetmek için günlük ped kullanabilir. Bu dönemde dar pantolonlar, sıkı ve sentetik çamaşırlar yerine gebelik için özel hazırlanmış olan ve genital bölge ile karın bölgesinde sıkılık yapmayan kıyafetler tercih edilmeli, rahat ve pamuklu çamaşırlar giyilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git