Gebelik Dönemindeki Sırt Ağrıları Nasıl Geçer ?

Gebelik Dönemindeki Sırt Ağrıları Nasıl Geçer ?
6 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 9 kez okundu.

Hamilelik döneminde bel ağrısı yaşanması oldukça sık karşılan şikayetlerdendir. Görülme sıklığı yüzde 75 olup doğumdan sonra ise hamilelik sırasına görülmesi muhtemel diğer ağrılar ile birlikte geçmektedir. Gebelikte yaşanan bel ağrılarının en önemli nedeni ise omurgaya yük binmesi, bunun sonucunda omurga eğriliği artması sinir sıkışmalarının oluşmasıdır. Bu ağrıların azaltılması ve geçmesi için alınacak bir takım önlemler bulunmaktadır.

1. Duruşa Dikkat Edilmeli

Gebelik sırasında, bebeğin büyümesine bağlı olarak vücudun ağırlık merkezi ön tarafa doğru kaymaktadır. Öne doğru düşmenin önlenmesi için dik durmaya çalışmak ise sırt kaslarının gerilmesine ve bel ağrısına neden olmaktadır. Bu nedenle duruş çalışmaları yapmak önemlidir. Bu çalışmalarda baş ve omuzların dik bir şekilde mümkün olduğu kadar öne kaymadan gergin bir şekilde tutulması gerekmektedir. Araba kullanıldığı zamanlarda da doğru bir şekilde oturmaya dikkat edilmeli, dizler kalçadan daha yukarıda olmamalıdır. Ayrıca direksiyon tutulurken dirsekler rahat bir şekilde kırılabilir pozisyonda olmalıdır.

2. Özenle Oturup Kalkılmalı

Ayaklar hafifçe yukarıda olacak şekilde oturulmalı, sırta destek olacak bir koltuk ya da sandalye seçilmeli veya sırta destek olması için bir yastık kullanılmalıdır. Otururken sık sık pozisyon değiştirilmeli ve çok fazla ayakta durulmamalıdır. Aksi durumda ise bir bacak küçük bir basamak üzerinde olacak şekilde dinlendirilerek omurgaya binen yükün azaltılması sağlanmalıdır.

3. Eğilme ve Kalkma Tekniklerinin Geliştirilmesi

Eğilirken dizlerin kırılması ve omurganın dik tutulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yük taşınırken tüm ağırlığın bacaklara verilmesi taşınan şeyin vücuda mümkün olduğunca yakın tutulması gerekmektedir. Fazlaca ağır olan yükler için ise vücut zorlanmamalı ve yardım istenmelidir.

4. Yan Yatarak Uyuma

Uyuma pozisyonu olarak sırt üstü değil yan yatma şekli tercih edilmelidir. Bu şekilde yatarken ise bir veya her iki dizin de kırılması gerekir. Bu şekilde uyunurken dizler arasına ve karın altına yastık konulması da ağrıların azaltılması için etkilidir.

5. Doğru Kıyafet ve Ayakkabı Seçimi
Hamilelik dönemindeki sırt ağrılarının önlenmesi için kısa topuklu ayakkabılar seçilmesi, alçak ve destekleyici bel bandı bulunan hamile kıyafetlerinin tercih edilmesi, hamileliği destekleyen kemerlerin kullanılması önemlidir.

6. Egzersiz Yapılması

Düzenli olarak egzersiz yapmanın, belin güçlendirilmesi ve ağrıların azaltılması için faydası bulunmaktadır. Kasların güçlenmesini sağlayacak egzersizler ve özellikle plates çok yararlıdır. Duruş şekline dikkat edilerek yapılacak yürüyüşlerde oldukça sağlıklı bir egzersiz olup bel ağrısının giderilmesi için de faydalıdır. Ancak egzersizlerin bilinçli olarak yapılması, aşırılıktan kaçınılması, bir spor salonuna gidiliyor ise eğitmene hamile olunduğu konusunda bilgi verilmesi ve mutlaka egzersize başlanmadan önce doktor görüşünün alınması önemlidir.

7. Bol Su İçme

Her gün düzenli bir şekilde temiz ve bol su içilmesi enflamasyon görülmesine neden olabilecek hormonal değişimlerin etkisinin azaltılmasında yardımcı olur. Azar azar ve sık aralıklar ile su içmek ise seyrek aralıklarla bol su içmekten daha faydalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git