Gebelik Döneminde Hangi Aşılar Yapılmalı?

Gebelik Döneminde Hangi Aşılar Yapılmalı?
4 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 19 kez okundu.

Aşı, insanlarda hastalık yapma yeteneğine sahip mikroorganizmalara karşı, aktif bağışıklık mekanizmasının uyarılması için uygulanan canlı( aktif) ve ya ölü (inaktif) olarak vücuda verilen biyolojik maddelerdir.

Aktif (canlı) aşılar, virüslerin doğal veya yapay yolla etkilerinin azaltılması ile elde edilen canlı virüslerden hazırlanırlar. Bu tip aşılar vücuda verildiğinde ürer, yayılır ve bağışıklık sistemini uyarırlar. Daha iyi bir uyarım yapmaları, çeşitli yollarla vücuda verilmeleri, kolay hazırlanabilmeleri ve oluşturdukları bağışıklığın uzun süreli etki mekanizmasına sahip olmaları en iyi özellikleri arasında yer almaktadır. Bu aşılara örnek olarak, çiçek, polio, kabakulak, kızamık, kızamıkçık, sarıhumma aşısı gibi çoğaltılabilecek aşılar sayılabilir.

İnaktif (ölü) aşılar ise; etki mekanizması yüksek suşların fiziksel ve kimyasal yöntemlerle inaktive edilmesi sonucu hazırlanırlar. İyi yapılmadığı takdirde enfeksiyonlara neden olabilir. Kontaminasyonlardan etkilenmemeleri, aşı kombinasyonlarının yapılabilmeleri, enfeksiyona mahal vermemeleri avantajları arasındadır. infulenza A ve B, poliomiyelitis, kuduz, hepatit B gibi aşılar örnek verilebilir.
Genel olarak bu bilgileri verdikten sonra gelelim gebelik döneminde aşının önemine. Aşılanma sağlandığı takdirde, gebelik döneminde maruz kalınan herhangi bir enfeksiyonun anne ya da bebeğe hiçbir zarar vermeyeceği gibi bu enfeksiyonun oluşturacağı riskler de bebeğe zarar vermeyecektir. Bazı hastalıklar vardır ki bunlar anne ve bebeğe büyük oranda zarar vermektedir. Bu hastalıkların birçoğu ise aşılar sayesinde önlenebilir durumdadır. Bahsedilen bu aşıların çoğu ise hamilelik döneminde uygulanabilir. Bu sayede anneye kazandırılan bağışıklık doğumdan sonra bebeği 6-12 ay boyunca koruyabilmektedir.

Gebelikte uygulanabilen rutin aşılardan bazıları şunlardır: Tetanos ve difteri, Tetanos-difteri-boğmaca, hepatit B, infulenza, pnömokok, meningkok, humanpapilloma virüs, hepatit A-çocuk felci, kızamık- kabakulak-kızamıkçık, suçiçeği

Gebelikte tetanos ve difteri yaptırmak için annenin bağışıklık durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Önceki aşılanma durumu bilinmiyorsa gebenin, ilk karşılaşmada 1 ay ara ile en az içi doz tetanos aşısı sağlanmalıdır. 3. doz tetanos aşısı ise 2.dozdan 6 ay sonra yapılmalıdır. Eğer aşılanma durumu biliniyorsa 1 doz tetanos aşısı yapılması uygundur. Son zamanlarda tetanos aşısı boğmaca ile birleştirmiştir. Bu sayede kazandırılan bu bağışıklık, bebeği anne karnından başlayarak hayatın erken dönemlerine dek boğmacaya karşı koruyabilir.

Hepatit B enfeksiyonu ciddi bir karaciğer hastalığıdır. Gebelik döneminde geçirildiği takdirde hem anne hem bebek açısından ciddi sonuçları olabilir. Bu sebepten ötürü gebelik döneminde bu aşı güvenle yaptırılabilir.

Pandemik A(H1N1) enfeksiyonun gelişmesi anne ve bebek için yüksek risk taşıdığı için birinci öncelik bu enfeksiyonun gelişmesini önlemektir. Bu enfeksiyondan korunmanın en etkili ve kısa yolu aşılanmadır. Anne ve bebeğe hiçbir zararı olmayan ölü virüs aşısıdır. İki doz olarak uygulanmaktadır ve bu dozlar arasında en az 6 ay olmalıdır.

Gebelik planlayan anne adaylarına ise kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı uygulanmamalıdır. Bu aşı uygulandığında ise anne adayına 28 gün gebe kalmaktan kaçınması önerilmelidir. Hamile kadınlara ise kesinlikle bu aşı uygulanmamalıdır. Gebelikte uygulanmaması gereken diğer aşıları ise şunlardır: BCG, Japon ensefaliti, zoster…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git