Gastrit Problemleri Doğal Yöntemler İle Nasıl Giderilir?

Gastrit Problemleri Doğal Yöntemler İle Nasıl Giderilir?
11 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 96 kez okundu.

Gastrit hastalığı, günümüzü ve ülkemizin getirdiği tüketim çılgınlığı ile daha çok baş göstermeye başlayan, mide mukoza tabakasının aşınmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Eğer tedavi edilmez ise ya da önlem alınmazsa ülsere ve dolayısıyla ülserinde ilerlemesiyle mide kanserine sebep olur. Midede baş gösteren yanma ve şişkinlikle beraber ağrı da olması gastrit hastalığının başlıca nedenleridir. Gastrit hastalığı mideye ilk yerleşmeye başladığında midede şişkinlik ve yanma olur.

Teşhis koyulabilecek duruma geldiğinde ise midede tek bir bölgede yoğun bir ağrı olmasıdır. Gastrit teşhisi konulduktan sonra doktorunda önerisi ile ilaç kullanarak ya da doğal yollarla atlatılabilir. Ama gastrit hastalığı ileri ki safhalarındayken teşhis edilmişse ilaç kullanımı ve tıbbi müdahale zorunludur. Bu bağlamda mide bölgenizde bu ve bunlar gibi şikayetleriniz baş gösterdiği takdirde hemen bir uzmana baş vurup ne olduğunu öğrenmekte fayda büyüktür. Peki, henüz ilerlememiş olan gastrit rahatsızlığı doğal yollarla nasıl giderilebilir?

Mide, proteinleri seven ve proteinlerin sindirimini mide özütü içerisinde bulunan lipaz enzimi sayesinde kolaylıkla halledebilir. Bunun yanı sıra mide özütünde karbonhidratların ve yağların sindirimini kolaylaştıran enzim gibi etkenler bulunmamaktadır. Dolayısıyla yoğun yağ ve karbonhidrat tüketimi mideyi zorlayacak ve özellikle gastritli mideyi ağrıya sürükleyecektir. Dolayısıyla gastrit hastalığı bünyenizde var ise evinizde ya da dışarıda içeriğinden emin olduğunuz besinler tüketmelisiniz.

Bu besinlerin büyük kısmını protein içeriği yüksek olan besinler oluşturmalıdır. Yağ ve karbonhidrat tüketimini ise ihtiyaç sınırları dahilinde tutmalısınız. Fakat protein içeriği yüksek olan süt mideye ulaştığında birden mukus ve dolayısıyla mide öz suyu salgılatır. Bu nedenle de süt mideyi yoran ve gastritli hastaların ağrısını hafifletirken aslında ilerleten bir besin. Ama bunun yanında bazı uzman diyetisyenler danışanlarına süt diyeti uygulatabilirler. Bu diyette bir çay bardağının yarısı kadar süt uzmanın belirlediği sıklıklarla (İki saatte bir gibi yakın zaman aralıklarında) tüketilerek bu hastalığı tedavi edebilir.

Bunun yanında rahatça sindirilebilen besinler tüketilmeli ve hamur işi, gazlı içeceklerden ve baharattan uzak durulmalıdır. Hastalık eğer ileri safhalarında değilse bu kurallara uyarak hem doğal bir şekilde hem de faydasını görür bir şekilde gastritten kurtulabilirsiniz. Ama vücut bu hastalığı daha önce barındırdığı için hastalık atlatıldıktan sonra da tüketilen besinlere ve sırt bölgesinin üşütülmemesine dikkat edilmelidir çünkü vücut bu hastalığa karşı hassas durumdadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git