Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir ?

Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir ?
17 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 256 kez okundu.

Solunum Yoluna İyi Gelir:

Fesleğen çayı hafif soğuk algınlığına, öksürüğe, bronşit ve astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkili sonuçlar vermekte olup balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Kalp Sağlığını Destekler:

Özünde bulunan bol miktardaki magnezyum, kalp hastalığının önlenmesinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Magnezyum kan damarlarının sağlığını koruyarak düzgün çalışmasını sağlar. Bu özelliği, damar içlerinde kolesterol birikmesini engeller ve kanın serbestçe akışını sağlar. İçeriğinde bulunan diğer antioksidanlar ise serbest radikallerin kalbe hasar vermesine engel olur. Fesleğen çayının düzenli olarak tüketilmesi kolesterol ve kan basıncını dengelemek için de etkilidir.

Strese Yardımcı Olur:

İçeriğinde bulunan adaptojen maddesi ile vücuttaki birçok sistemin dengelenmesini ve optimum düzeyde çalışmasını sağlar. Fesleğen çayı stresin azalmasında ve olumsuz etkilerinin giderilmesinde de yararlıdır.

Ülserle Savaşır:

Doğal bir antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan hem ülser riskinin azaltılmasını sağlar hem de mevcut ülserin yayılmasını önler. Son çalışmalarda fesleğenin aspirin ve diğer ilaçlardan kaynaklanan ülser oluşması riskini azalttığı da belirlenmiştir. İnce bağırsağın üst kısımlarındaki ülser rahatsızlıklarında ve ülseratif koliti olanlarda da rahatlama sağlar.

Kanserle Mücadele Eder:

Fesleğenin, radyasyon kaynaklı tümör ve kanserden vücudu koruduğu anlaşılmıştır. İçerdiği antioksidanlar aynı zamanda cilt, karaciğer, ağız ve akciğer kanserlerini önlemeye de yaramaktadır.

Diyabete İyi Gelir:

Diyabetin tedavisinde de kullanılmakta olup diyabet hastalarında kan şekerininin düşürülmesini sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda, fesleğen çayının, Tip 2 diyabet tedavisinde oldukça etkili olarak kullanılabileceği görülmüştür.

Eklem Ağrılarını Dindirir:

Düzenli olarak fesleğen çayı içilmesi eklem ağrılarının giderilmesini sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Fesleğen bitkisi, C ve A vitaminleri ile demir, magnezyum, ve potasyum açısından oldukça zengindir. İçerdiği bu vitamin ve mineraller ile bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlar.

Böbrek Taşlarını Engeller:

Fesleğen çayında bulunan asetik asit ve diğer bileşenler, böbrek taşlarının erimesine ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur. Fesleğen çayının bal ile karıştırılarak tüketilmesi börek taşları üzerindeki etkisini arttırır. Ayrıca böbreklerin güçlenmesini de sağlar.

Cilt Sağlığını Destekler:

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ile toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, cildin enfeksiyonların etkilerinden korunmasına yardım eder, canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Yaşlanmayı Yavaşlatır:

Anti-aging (yaşlanma karşıtı) özelliği bulunmaktadır. Yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesi sağladığı gibi erken yaşlanma belirtilerini de önlemeye yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur:

Fesleğen çayı yağ yakma sürecini hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Sindirime Destek Olur:

Sindirimin kalitesinin yükselmesini, sindirim sisteminin daha etkili çalışmasını ve besinlerin daha doğru bir şekilde emiliminin yapılmasını sağlar.

Çocuklarda Mide Problemlerine İyi Gelir:

Çocuklarda görülen mide bulantısı, kusma, ishal gibi şikayetlerin giderilmesi için kullanılabilir. Yine çocuklarda mide probleminden kaynaklanan yüksek ateşin düşürülmesinde de faydalıdır.

Ağız Sağlığına Yardımcı Olur:

Ağız ve diş sağlığı için de olumlu etkileri olduğu bilinmekte olup ağız enfeksiyonlarının önlenmesinde de faydalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git