Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?
26 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 250 kez okundu.

Ertesi gün hapı nedir?Hamile kalmaya uygun olan yumurtlama döneminde korunmasız şekilde gerçekleşen cinsel ilişkinin ardından hamileliği önlemek isteyen kadınlar tarafından kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ertesi gün haplarının diğer doğum kontrol yöntemlerinden farkı, çok özel olduğunu düşündüğünüz anlarda, hamilelik riskinizin çok olduğu zamanlarda kullanmanız gerektiğidir. Yani ertesi gün haplarını kullanmayı alışkanlık haline getirmemeniz gerekir. Sürekli korunmasız cinsel ilişki yaşayarak ertesi gün hapı kullanmak, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

İstenmeyen hamileliklerin önlenmesi için, gebelik riski bulunan cinsel ilişkilerden sonra alınan ertesi gün hapları cinsel ilişkiden sonra 72 saat içinde kullanılmalıdır. Çünkü spermler kadın cinsel organında 72 saat kadar canlı kalabilmektedir. Acil bir doğum kontrol yöntemi olduğundan ilişkiden sonra ne kadar kısa sürede ertesi gün hapı kullanılırsa hap o kadar etkili olmaktadır. Ertesi gün haplarının koruyucu etkisi %70 ve %90 arasında değişmektedir. Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra bile hamileliğin oluşma olasılığı vardır. Bu nedenle adet döngünüzün gecikmesi durumunda mutlaka bir hamilelik testi yapmanız gerekir. Hamilelik nedeniyle olmasa da ertesi gün hapı kullanımı nedeniyle de adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.
Ayrıca adet döneminde yaşanan korunmasız cinsel ilişkilerde de hamilelik riskiniz olduğundan adet döngünüz içinde de ertesi gün hapı kullanabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Çeşitleri:
1. Progesteron İçeren Ertesi Gün Hapı:
Yalnızca progesteron hormonu içeren ertesi gün hapı daha güvenilir ve etkili olmaktadır. Ayrıca yan etkileri daha azdır.
2. Progesteron ve Östrojen İçeren Ertesi Gün Hapı:
Östrojen hormonu ile birlikte progesteron içeren ertesi gün hapının doğum kontrol haplarına benzeyen yan etkileri vardır. Bu yan etkiler:
* Memelerde hassasiyet
* Mide bulantısı ve kusma
* Baş ağrısı
* Karın ve kasık ağrısı
* Damla damla leke şeklinde ara kanamalar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git