Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?
26 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 282 kez okundu.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılmalıdır?Gebelik riski taşıyan ya da korunmasız yaşanan cinsel ilişkilerden sonra gebeliği önlemek amacıyla acil olarak uygulanan doğum kontrol yöntemine ertesi gün hapı denir. Ertesi gün hapları cinsel ilişkiden sonra 72 saat içinde kullanıldığı takdirde koruyuculuk sağlamaktadır. Cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken kullanılırsa o kadar koruyucu etkisi olmaktadır. Yine de %100 koruyuculuğu yoktur. En fazla %75 ya da %90 oranında bir gebelik önleyici yöntemdir.

Ertesi gün hapları kullanıldığında dahi gebelik riski vardır. Bu nedenle adet döngüsü 1 hafta ya da 10 gün süreyle geciktiği zaman mutlaka bir gebelik testi uygulamanız gerekir. Gebelik durumu mevcut değilse adet döngüsünü ertesi gün hapı geciktirmiş olabilir.

Ertesi gün hapları yalnızca acil ve özel durumlarda kullanılması gereken bir ilaçtır. Bunun haricinde 1 ay içinde birkaç kere ertesi gün hapı kullanmak, korunmasız ilişkilerin ardından ertesi gün hapını bir kurtarıcı gibi görmek sağlığınızı çok olumsuz etkileyecektir, adet döngü sürenizi bozacaktır. Sık sık ve fazla kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için ertesi gün hapını yalnızca gerekli olan durumlarda kullanmanız gerekir. Ertesi gün hapını kullanmanız gereken acil durumlar:

* Cinsel ilişki sırasında prezervatifin yırtılması
* Cinsel ilişki sırasında spiralin (rahim içi doğum kontrol aracı) yerinden oynaması
* Doğum kontrol hapı kullanmayı unutmak
* Tecavüz

Ertesi Gün Hapı Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılmalıdır?
Yalnızca progesteron içeren ve progesteron ile östrojen içeren iki adet ertesi gün hapı çeşidi vardır. Bu hapların kutusunda 2 adet tablet bulunmaktadır. Bu ilaç tabletler aynı anda bol su ile içilmelidir. Hapların kullanımından 2-3 saat sonra kusma ya da ishal durumu söz konusu olursa ilacın etkisi kalmayacağından hapların yeniden kullanılması gerekir. Ertesi gün hapları her kadında aynı yan etkileri göstermeyebilir. Genellikle yan etkileri doğum kontrol haplarının yan etkilerine benzemektedir. Ertesi gün haplarını gerekli durumlarda ve ne kadar erken kullanırsanız, gebelikten korunma şansınız o ölçüde artmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git