Erkeklerde Kansızlık Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde Kansızlık Sebepleri Nelerdir?
17 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

Erkeklerde kansızlık sebepleri nelerdir? Kansızlık ve demir eksikliği çağımızın özellikle gelişmekte olan ülkelerin basit görünen ama ciddi sağlık sorunlarına kapı aralayan hastalıkların başında gelmektedir. Bilinçsiz diyet yapmak, sık doğum yapmak, beslenmeye dikkat etmemek , ameliyatlar sonrası kan depolarını tam dolduramamak gibi sebeplerle ortaya çıkan kansızlık problemi daha çok kadınlarda görülür. Erkeklerde pek rastlanmayan bu hastalık eğer varsa başka rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden hemen ciddiye alınıp tedaviye başlanması gerekmektedir. Yaş aralığı fark etmemekle birlikte artık yaşlandık denilen 50li yaşlarda bu durum ortaya çıkmışsa hemen gerekli tahliller yapılıp önlemler alınmalıdır. Erkeklerde kan seviyesinin 13 g /dl olması gerekmektedir ve bu seviyenin kontrolünün 6 ayda bir yapılması önemlidir.

Erkeklerde jinekolojik bir rahatsızlık yaşanmadığı için kan kaybının olma ihtimali çok düşüktür. Eğer böyle bir problemle karşılaşılırsa iyi bir doktora gidilmeli detaylı araştırmalar yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Kansızlık problemi vücuttaki gizli kanama ve kanserin bir işareti olabilir. Makatın dış kısmında damar paletlerinin açılmış olması da kan kaybını destekleyici nitelikte olabilir. Bunun yanında bazı kronik hastalıkların da habercisi niteliğinde olan kansızlık ülseri hemoroit, kolit ve kötü bir olasılık olan kolon kanserine kadar ilerleyebilir.bazı mide kanserleri de kansızlık problemi taramasında ortaya çıkabilmektedir. Tahlil yapılırken bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kansızlığın basit belirtilerinden olan dikkat dağınıklığı ,saçlarda dökülme, kulaklarda uğultu, yorgunluk, nefes darlığı , kilo kaybı gibi etkiler bir yere not edilmeli ve ara ara vücudunuzu yoklamanız gerekmektedir. Eğer bunlar dikkate alınmazsa kansızlık problemi ilerleyerek göz kararması , bayılma gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Çünkü kan vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en temel maddedir. kansızlığın önüne geçmek için yapılabilecek en temel şey beslenmeye dikkat etmektir. Kırmızı et , tavuk , balık gibi besinler doğru pişirilerek tüketilmeli,kuru üzüm,kuru kayısı , pekmez gibi gıdaların tüketilmesine de ağırlık verilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git