Erkek Çocuklara Oyuncak Silah Alınmalı mı?

Erkek Çocuklara Oyuncak Silah Alınmalı mı?
18 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 436 kez okundu.

Erkek çocuklara oyuncak silah alınmalı mı?Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte gerek yaşam tarzları,gerek beslenme ve kullanılan aletler çok farklı işlev ve şekillerde önümüze geliyor. Toplumumuzun geçmişine baktığımızda savaşçı ve sürekli göç eden insanları görüyoruz. Bu özellikler atalarımızdan bizlere kadar gelen ve bizden sonraki nesile de aktarabileceğimiz bir özelliktir. Ancak iyi bir ebeveyn olmanın yolu öncelikle şiddeti kınamak ve şiddete engel olmaktan geçer.

Bebek doğduğu andan itibaren çok fazla ilgi görür sevilir büyümeye başlarken de bu süreç aynı şekilde devam eder. Özellikle erkek çocuklarında şiddete eğilim daha fazladır. Çocuk büyümeye başlarken çevresindeki bireyleri kendine rol model alır. Şiddet içerisinde büyüyen bir çocuk şiddetin gayet normal,olağan bir durum olduğunu düşünür ve oyun oynarken de bu gördüğü,şahit olduğu şiddeti oyun arkadaşlarına da uygulamaya başlar.Öyle ki arkadaşlarına verdiği zarar çocuğa ilginç bir şekilde keyif vermeye başlar. Bu durum eğer fark edilmeye başlanmış ise anne veya baba çocuğun önce oyuncaklarını kontrol etmelidir. Var olan silah,oyuncak bıçak tüfek gibi zarar verici oyuncakları ortadan kaldırmalı veya hiçbir şekilde almamalıdır.

Silahın her zaman bir şiddet simgesi olduğu çocuğa küçük yaşlarda benimsetilmelidir. Silah türü ve bu tarz oyunların çocuğa ve arkadaşlarına verebileceği zararlar anlatılmalı ve uygulama ile gösterilerek hafızada kalıcı iz bırakılmalıdır. Erkek çocuklarını şiddetten uzak çevresini seven bir birey olarak yetiştirmek hem topluma hem bizlere hem çocuğun kendisine en önemli faydayı sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git