En Sık Görülen Tırnak Rahatsızlıkları Nelerdir?

En Sık Görülen Tırnak Rahatsızlıkları Nelerdir?
14 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 271 kez okundu.

En sık görülen tırnak rahatsızlıkları nelerdir?Tırnaklar, parmakların uç kısımlarında bulunan, parmak uçlarının aşınmasını engelleyen, dikdörtgen şekildeki sert ve yarı saydam epidermis ekleridir. Tırnak hastalıkları tırnakların uç kısımlarında, tırnak çevresinde ya da tırnağın genelinde ortaya çıkmaktadır.
En Sık Görülen Tırnak Hastalıkları:
1. Kaşık Tırnak:
Tırnağın şekli kaşığı andırır. Tırnak tabakasının incelmesine bağlı olarak tırnak şekli sonradan bozulabilir ya da doğuştan da olabilir. Çocuklarda ayak tırnaklarında görülebilir fakat büyüdükçe düzelir. Yetişkinlerde ise tırnak deformasyonunun düzelmesi olanaksızdır.
2. Çomak Parmak:
Tırnak eğiminin artışı, tırnağın uç kısmındaki yumuşak dokuda büyüme, kolayca oynatılabilen yumuşak tırnak yatağı ve tırnak bölgesinde morarma gibi deformasyonlar görülür. Karaciğer, akciğer hastalıkları, tiroid ve kan hastalıkları gibi durumlarda ortaya çıkabilir.
3. Kerpeten Tırnak:
Tırnağın rulo halini alarak uzaması ve tırnak kenarlarının tırnak yatağına batması şeklinde görülür. Genetik nedenlerin yanı sıra sedef hastalığı, dar ayakkabı, kemik tümörleri ve mantar enfeksiyonları nedeniyle oluşabilir.
4. Raket Tırnak:
Baş parmağın uç kemiği normale göre daha geniş ve kısa olduğundan tırnak yatağının ve tırnakların kısa olması durumudur. Kalıtsal olarak kadınlarda daha sık görülür.
5. Yatay Çizgili Tırnak:
Tırnak yüzeyindeki yatay oluklar tırnağın büyümesindeki aksamaları belirtir. Stres, kızamık hastalığı, alerjik reaksiyonlar, tifüs gibi hastalıklar tırnaklarda bu çizgilerin oluşumuna neden olabilir.
6. Splinter Kanamalı Tırnak:
Kıymık batması gibi görünen tırnak ve tırnak yatağı arasındaki 2-3 mm kanama çizgileridir. Kalp zarı iltihabı, damarsal ve tansiyon hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda ortaya çıkabilir.
7. Trakionişi
Tırnak yüzeyinin incelerek pul pul olması ve pürüzlenmesi şeklinde görülür. Neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmediği için tedavisi de net değildir.
8. Tırnak Batması
Tırnak bozuklukları içinde en sorunsuz olan ve yanlış tırnak kesiminden kaynaklanan bir sorundur. Dar ayakkabı giyilmesi, tırnağın düz kesilmemesi gibi durumlar sonucu ortaya çıkar. Ayak tırnaklarınızı çok kısa ve kavisli kesmemeniz gerekir.
9. Sarı Tırnak Sendromu
Tırnak uzamasının yavaşlaması, tırnakların kalınlaşması durumudur. Kronik bronşit ve sinüzit sonucunda oluşabilir.
10. Tırnak Patella Sendromu
Tırnak kaybı ya da tırnaklarda şekil bozukluğu durumudur. Kalıtsal bir hastalıktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git