Elma Çayının Faydaları Nelerdir ?

Elma Çayının Faydaları Nelerdir ?
18 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Sahip olduğu antioksidanlar ile elma çayı, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için oldukça faydalıdır. Bu sayede vücudun hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Sabah erken saatlerde içilecek bir fincan elma çayı, kişinin gün boyu sağlıklı ve enerjik olmasını sağlar.

Baş ağrılarına iyi gelir:

Şeker bakımından zengin olmasına rağmen diğer kalori yüklü içeceklerden daha sağlıklıdır. Elma çayı, hem düşük kalori içerir hem de oldukça sağlıklıdır. Baş ağrıları başladığı zaman bir fincan elma çayı, ağrı kesici etkisi ile oldukça iyi gelecektir.

Kansere karşı savaşır:

Kuersetin içerdiğinden dolayı prostat, kolon ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaktadır. Kanseri önlemek amacıyla kullanılan elma çayının, akşam saatlerinde ve günde bir fincan olarak içilmesi önerilir.

Dayanıklılığı artırır:

Egzersiz dayanıklılığını da artırmaya yardımcıdır. Yapılan araştırmalar, elma çayının antioksidanlardan kateşin içerdiğini ve bunun da kas dayanıklılığını arttırdığını göstermiştir.

Kemiklere iyi gelir:

İçeriğinde bulunan fitokimyasallar kemik sağlığı için oldukça iyi gelmekte olup kemiklerin güçlenmesini de sağlar.

Göz sağlığı için faydalıdır:

Antioksidan bakımından oldukça zengin olup düzenli olarak tüketilmesi halinde göz sağlığının korunmasına yardımcı olarak katarakt ve körlük riskinin düşürülmesini sağlar.

Parkinson Hastalığına iyi gelmektedir:

Parkinson hastalığına yakalanma riskinin azaltılmasına yardımcıdır. Düzenli olarak tüketilmesi hafızayı güçlendirir.

Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur:

Vücuttaki kötü kolesterol seviyesini azaltarak kardiyovasküler hastalıkların görülmesi olasılığını azaltır.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Elma çayı tüketilerek daha fazla kalori yakılması mümkündür. Bu özelliği ile zayıflamaya yardımcı olur.

Kan şekerini ve diyabeti düzenler:

Tarçının kan şekerini ve kandaki kolesterolü düzenlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Yapılan bir çalışmalarda, günlük olarak düzenli bir şekilde alınan 1 – 6 gram tarçının, tip 2 şeker hastalarında kan şekeri seviyesini, trigliserid ile kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir. Bu bakımdan elma çayının içine tarçın eklenerek içilmesi halinde vücudun manganez yönünden güçlenmesi sağlanacağı gibi kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin de düzenlenmesi sağlanacaktır.

Elma Çayı Nasıl Hazırlanır

Elma çayı hazırlamak için birkaç yöntem bulunmaktadır.

1.Yöntem:

Bu yöntem oldukça basittir. 1 çay kaşığı kadar elma çayı ya da 1 adet elma çayı poşeti 1 fincan sıcak su içerisine konularak 3-4 dakika kadar demlenmesi beklenir. Çay yaprakları veya çay poşeti çıkarıldıktan sonra tercihe göre bal veya şeker ile tatlandırılarak içilir.

2.Yöntem:

1 çay kaşığı kadar siyah seylan çayı veya bir demlik poşet seylan çayı yine 1 çay kaşığı kadar veya bir adet siyah çay poşeti ile birlikte bir fincan sıcak su içerisinde 3 – 4 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Fincan içerisindeki çaylar çıkarıldıktan sonra karışımın üzerine taze sıkılmış elma suyu ilave edilerek içilir.

3.Yöntem:

Kurutulmuş elma dilimleri taze demlenmiş siyah çaya eklenerek 3-4 dakika kadar beklendikten sonra içilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git