Düzenli Duş Almanın Cilt İçin Faydaları

Düzenli Duş Almanın Cilt İçin Faydaları
23 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 269 kez okundu.

Düzenli Duş Almanın Cilt İçin Faydaları.Düzenli duş almak, derinin üzerindeki birikimlerin gitmesini sağlar. Bu birikimler derinin en üst katmanındaki ölü hücrelerin kalıntıları ve dış ortamlardan gelen maddelerdir. Bu sayede cildiniz nefes alır, deri üzerinden oksijene ulaşımınız kolaylaşır. Ayrıca deri üzerinde kalan ter, tükürük gibi vücut salgıları da sık sık temizlenmiş olur. Böylece deriniz homeostaz denilen metabolik dengenizi yeniler.

Duş aldığınız zaman vücudun dolaşım sistemi hareketlenir, yani kan akışınız hızlanır. Böylece deriye ulaşan kan akımı artar. Bu da derinin beslenmesini ve oksijenlenmesini artırır. Böylece selülitler gibi yağ birikiminin yoğun olup kan akımının az olduğu alanlar rahatlar ve azalır. Duş aldığınızda, vücudunuzun ısısı da değişir. Bu ısı değişimi de kan akımını pozitif yönde etkileyecektir. Ayrıca kaslarınızın çalışmasını hızlandırarak yağ yakmanızı sağlayacak, böylece cilt katlantılarınızın altındaki yağ birikimi azalacaktır. Öte yandan, bu sırada vücutta sayısız madde salgılanır. Bu maddelere sitokinler vb. isimler verilir. Bu maddelerin bir çoğu da ölü hücrelerin uzaklaşmasını ve yeni hücrelerin gelişmesini sağlar. Tüm bu etkiler için duş suyunuzun sıcaklığının ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına özen göstermeniz gerekir.

Lif ve kese yapmak çok önemlidir ve derinizi çok rahatlatan uygulamalardır. Haftada en az bir kaç kere duş almanız tavsiye edilir, yaz günlerinde ter birikimini azaltmak için bu sayı artırılabilir. Mümkün olduğunca kimyasal ürün içeriği az olan duş malzemelerini kullanmanız da tavsiye edilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git