Duygusal Açıdan Sağlıklı Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Duygusal Açıdan Sağlıklı Çocuk Yetiştirmenin Yolları
13 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Duygusal açıdan sağlıklı çocuk yetiştirmenin yolları.Duygusal açıdan sağlıklı bir çocuk yetiştirmek isteyen anne ve babaların öncelikle dikkat etmesi gereken mesele çocuklarının önünde tartışmamaya özen göstermektir. Bu durum çocuğun gelişimi ve aileye bakışı açısından oldukça önemlidir. Anne ve baba çocuklarının önünde kavga ederse çocuk duygusal açıdan yıpranır ve ileride kendisi için sağlıklı bir aile kurmakta zorlanır. Bunun yanı sıra sosyal ilişkilerinde de sağlıklı iletişim kuramaz hale gelir. Tartışmayı bir çözüm olarak görebilir.

Ailenin dikkat etmesi gereken bir diğer mesele ise çocuklarını dinlemektir. Genellikle küçük yaşlarda hayal kırıklığı veya bir olaydan dolayı üzüntü duyan çocuklar aile ile paylaşmak ve çözüm bulmak ister. Anne veya baba çocuğu dinlemez ise bu durum çocukta duygusal bir hasar bırakabilir. Bir başka konu ise çocukların izlediği film veya televizyon programlarıdır. Bunların aile tarafından kontrollü seçilmesi gerekir. Birçok benzer durumda çocuk almaması gereken duygusal alışkanlıkları edinebilir. Bunun illaki kötü olması gerekmez. Bu aynı zamanda zamansız da olabilir. Zamansız öğrenilen şeyler çocukların duygusal gelişimini olumsuz yönde etkiler. Örneğin; yaşıtlarından farklı davranır veya onlarla vakit geçirmek istemez.

Çocuğun sağlıklı gelişimi açısından yaşına uygun şeyler izlemesi daha doğrudur. Çevresinden duymuş olduklarını mutlaka anne veya babalarına anlatmak isterler. Bunun onlarda bırakacağı duygusal etkiyi pozitif yönde yapmak için çocuk dinlenmeli ve kesinlikle sert bir tepki gösterilmemelidir. Sert tepkiler çocuğun içine kapanmasına sebep olabilir. Ayrıca bir uzmanla da görüşmek bilinçli olmak açısından çok önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git