Düşük Tansiyonun Nedenleri Nelerdir ?

Düşük Tansiyonun Nedenleri Nelerdir ?
29 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 9 kez okundu.

Tansiyon, vücut pozisyonuna, nefes alma ritmine, stres seviyesine, fiziksel duruma, kullanılan ilaçlara, yenilen içilen şeylere ve günün farklı saatlerine bağlı olarak değişiklik göstermesine rağmen normal değeri 120/80 olarak kabul edilmektedir.

DÜŞÜK TANSİYON BELİRTİLERİ

Düşük tansiyon veya hipotansiyon, tansiyonun olması gereken normal değerlerin daha altında bulunmasına verilen isimdir. Tansiyonun genellikle 11 seviyesinden daha aşağı değerlerde olması hali düşük tansiyon olarak kabul edilmektedir. Tansiyon düşüklüğü yaşanmasının bazı belirtileri bulunmakta olup bunlar;

  • Konsantrasyon eksikliği ve yoğunluk hali yaşanması
  • Görmede bozulma, bulanık görüş ve göz kararması yaşanması
  • Soluk, ıslak ve soğuk bir yapısı
  • Hızlı ve sık nefes alınması
  • Depresyon belirtilerinin yaşanması
  • Susuzluk hissi duyulması
  •  Bayılma yaşanması
  • Baş dönmesi ve sersemlik yaşanması

DÜŞÜK TANSİYON NEDENLERİ

Tansiyon düşüklüğü yaşanmasının birçok nedeni bulunmakla birlikte en sık rastlananları şunlardır:

1.GEBELİK:

Hamilelik döneminde bulunan bir kadının dolaşım sisteminde hızlı bir şekilde genişleme meydana gelmektedir. Bu genişleme bağlı olarak tansiyon düşüklüğü yaşanması olasıdır. Gebeliğin ilk 24 haftası içerisinde yaşanan tansiyon düşmeleri problemi normal olarak karşılanmaktadır. Doğumun gerçekleşmesinden sonra kan basıncı genel olarak hamilelik öncesi normal durumuna dönmektedir.

2.KALP PROBLEMLERİ:

Düşük kan basıncı, kalp hızının olması gerekenden daha altında olmasına, kalp kapakçıkları ile ilgili rahatsızlıklara, kalp krizine veya kalp yetmezliği gibi bir takım ciddi sağlık problemleri durumlarında da görülmekte olup mevcut bir kalp rahatsızlığı nedeni ile vücutta yeteri kadar kan dolaşımının sağlanamaması düşük kan basıncına neden olmaktadır.

3.ENDOKRİN PROBLEMLER:

İnaktif tiroid veya aşırı aktif tiroid rahatsızlığı bulunması düşük kan basıncına neden olabilmektedir. Ayrıca addison hastalığ, düşük kan şekeri problemi (hipoglisemi) ve diyabet gibi hastalıklar da düşük kan basıncına sebebiyet verebilmektedir.

4.DEHİDRASYON:

Dehidrasyon, susuz kalınması anlamına gelmektedir. Susuz kalındığında ise halsizlik ve baş dönmesi gibi belitlerin görülmesi muhtemeldir. Dehidrasyona, ateşli hastalıklar, kusma, şiddetli ishal rahatsızlığı, aşırı miktarda diüretik kullanılması ve aşırı yorucu spor yapılması neden olabilmektedir. Vücudun susuz kalması düşük kan basıncına neden olan etkenler arasındadır.

5.KAN KAYBI:

Önemli bir yaralanmaya bağlı olarak kan kaybı veya iç kanama yaşanması ve fazla miktarda kan kaybı yaşanması hallerinde kan basıncında da ciddi bir düşme yaşanır.

6.ŞİDDETLİ ENFEKSİYON(SEPSİS):

Bir enfeksiyonun kan dolaşımına girmesi halinde septisemi meydana gelebilir. Bu durum septik şok yaşanması olarak adlandırılır ve kan basıncının düşmesine neden olur. Şiddetli alerjik reaksiyonlar da kan basıncını, hayati tehlike oluşacak şekilde düşürebilir.

7.BESİN EKSİKLİĞİ:

Vücutta vitamin B-12 ve folik asit eksikliği bulunması halleri de düşük kan basıncına neden olan etkenler arasındadır. Bu durum aynı zamanda kansızlık problemine de yol açmaktadır.

8.BAZI İLAÇLAR:

Kullanılan bazı ilaçların da düşük kan basıncına neden olması mümkün olup ilaç kullanımında dikkatli olunması önerilir.

9.DİĞER NEDENLER:

Düşük kan basıncı rahatsızlığı, kalıtsal nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Kadınların regl dönemlerinde de düşük kan basıncı görülmesi mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git