Doğurganlığı Neler Etkiliyor ?

Doğurganlığı Neler Etkiliyor ?
18 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Doğurganlığı neler etkiliyor ?Kadınlarda da erkeklerde de doğurganlığı etkileyen genetik alt yapı, kalıtsal özellikler, çevresel özellikler, beslenme alışkanlıkları, yaş, sosyal yaşam özellikleri gibi birçok etken bulunmaktadır. Doğal yollar ile gebeliğin oluşması için tüm şartların uygun ve olumlu olması gerekir.

Doğurganlığı Etkileyen Faktörler Nelerdir?
1. Yaş Faktörü
Kadınların üreme fonksiyonlarının en iyi çalıştığı yani en doğurgan oldukları dönem 20-35 yaş aralığıdır. Bu zaman diliminin öncesinde ya da sonrasında doğurganlık olasılığı daha düşük olur.

2. Yumurta Sayısı
Her kadın 2 milyon yumurta rezervi ile doğar ve her ay görülen adet kanaması ile bu yumurtalardan bir bölümünü kaybeder. Üreme çağı ile birlikte yumurtalarda hızla hücre ölümü meydana gelir. Sigara içmek, kemoterapi tedavisi almak gibi durumlar daha hızlı bir şekilde yumurta ölümüne neden olmaktadır.

3. Düzenli Adet
21 ile 35 gün arasında gerçekleşen adet dönemi yumurtlama sürecini hesaplamak için önemlidir. Adet dönemi düzensiz olan kadınlarda Polikistik Over Sendromu hastalığı görülebilir.

4. Diyet ve Beslenme
Kilo vermek için yapılan diyetler, sağlıksız ve düzenli beslenmek hamilelik şansını olumsuz etkiler. Besin eksikliği, sizin açınızdan ve yaşayacağınız hamilelik açısından oldukça zararlıdır.

5. Hormon Dengesizliği
Metabolizma düzenini sağlayan tiroid hormonu aynı zamanda doğurganlığı da etkiler. Tiroid hormonunun az ya da çok salgılanması kısırlığa neden olabilmektedir. Hipertioidi ve hipotiroidi yumurtlamayı önleyen tiroid hastalıklarıdır.

6. İlaçlar
Kullanılması gereken ilaçlar, vücudunuzun çok fazla prolaktin hormonu üretmesine neden olabilir. Prolaktin hormonunun diğer adı süt hormonudur. Hamileliğin oluşmasını engelleyen bir hormondur.

7. Sperm Sayısı
Sperm sayısı ciddi anlamda hamilelik şansını etkileyen bir faktördür. Semen analizi ile spermlerin sağlıklı olup olmadığı araştırılmalıdır.

8. Stres
Duygusal ve fiziksel stres yaşamak çocuk sahibi olma şansını azaltan bir faktördür.

9. Follop Tüplerinin Tıkalı Olması
Kadınlarda kısırlığın oluşma nedeninin %10 oranı follop tüplerinin kapalı olmasıdır. Cinsel yol ile bulaşan çeşitli enfeksiyonlar, follop tüplerinin tıkanmasına neden olabilir.

10. Rahim Polipleri / Rahim Tümörleri
Dölyatağı polipleri ve rahim tümörleri küçük ya da oval şekilde gelişerek rahim duvarına tutunur. Bu iyi huylu tümörler kısırlığa neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git