Doğum Sonrası Depresyonu Nedir ?

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir ?
5 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 6 kez okundu.

Doğum sonrası depresyonu, kadınlarda doğumdan sonra ortaya çıkan fiziksel, duygusal ve davranışsal değişikliklerin bir karışımıdır. Doğum sonrası depresyonu, doğumdan sonraki dört içerisinde görülen bir majör depresyon biçimidir. Bu teşhis konulurken yalnızca depresyonun ortaya çıkışı ile doğum arasındaki süreye ve depresyonun şiddetine bakılır.

POSTPARTUM DEPRESYONUN BELİRTİLERİ:

Doğum sonrası depresyonun belirtileri yeni doğum yapan tüm annelerin yaşadığı, uykusuzluk, iştah değişimleri, aşırı bir yorgunluk hissi, libidonun azalması ve sürekli değişen bir ruh hali durumlarına benzemektedir. Bu belirtilere ise majör depresyon belirtileri eşlik etmekte olup bunlar; haz kaybı, depresif ruh hali yaşanması, umutsuzluk, acizlik ve değersizlik hissi ile ölüm veya intihar düşünceleridir.

Doğum sonrası bebek melankolisi, çoğu kadında doğumdan sonraki günlerde görülebilen ve normal olarak kabul edilen bir durumdur. Yeni annede, çok mutlu veya hüzünlü olmak gibi ani değişen ruh halleri görülebilmekte olup bunun için tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Doğum sonrası depresyonu ise doğumdan birkaç gün sonra ortaya çıkabileceği gibi bazen de aylar sonra görülebilmektedir. Bu durumda annede bebek melankolisine benzer belirtiler görülür ancak bunlar daha şiddetlidir. Bu belirtiler genel olarak kadının günlük işlerini yapmasına da engel olur. Kadınının yükümlüklerini yerine getirme becerisi de bu durumdan etkilenir ve eğer rahatsızlık bu aşamaya gelmişse doktora gidilmelidir. Bu rahatsızlığın tedavisi yapılmazsa belirtiler gittikçe daha da kötüleşebilir ve bu durum bir yıla yakın bir süre devam edebilir.

Kadınların bu rahatsızlığın yarattığı etkiler nedeni ile gerçeklikle ilişkilerini kaybetmeleri dahi mümkündür. Bu rahatsızlığa kapılan kadınlarda birinin konuştuğunu duymak gibi işitsel halüsinasyon görülmesi veya sanrılar yaşanması mümkündür. Görsel halüsinasyon görülmesi ihtimali de bulunmakla birlikte bu daha nadir rastlanılan bir durumdur. Doğum sonrası depresyon genellikle ilaç ile tedavi edilmekte olup tedaviye erken başlanması önemlidir.

RİSK FAKTÖRLERİ:

Bu rahatsızlığın artmasına neden olabilecek birçok risk faktörünün olduğunun söylenmesi mümkündür. Bunlar; hamilelik sırasında yaşanan depresyon rahatsızlığı, ileri hamilelik yaşı, hamilelik hakkında yaşanan ikilem hali, çocuk sayısının fazla olması, önceden yaşanmış olan bir depresyon geçmişine sahip olunması, yetersiz sosyal destek, yalnız yaşama ve evlilik birliğinde yaşanan çatışma ve gerginlikler olarak sayılabilir.
Yeni anne olanların çoğundan ‘bebek melankolisi görülmektedir. Bu kadınlardan yüzde 10’unda, doğum sonrasında daha şiddetli ve daha uzun süreli depresyon gelişmesi ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca kadınların binde birinde de postpartum psikozu olarak adlandırılan ve daha ciddi olan bir durum gelişmektedir.

TEDAVİ İÇİN BAŞVURMA ZAMANI:

Doğum sonrası depresyon, tedavi edilmediği zamanlarda hem anne hem de çocuklar için tehlikeli olabilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın belirtilerinin iki haftadan fazla sürmesi, günlük yaşanan sıkıntı ve diğer durumlar ile başa çıkılamaması, olaylar karşısında normal hareket etme tarzının kaybedilmesi, annenin kendisine veya bebeğe zarar vermeyi düşünmeye başlaması ve günün büyük bir kısmını aşırı endişeli, korkmuş veya panik halinde geçiriyor olması durumlarında daha fazla gecikme yaşanmaksızın mutlaka profesyonel bir yardım alınması için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git