Doğum Kontrolü İçin Spiral Yöntemi Nasıl Olur?

Doğum Kontrolü İçin Spiral Yöntemi Nasıl Olur?
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 250 kez okundu.

Doğum kontrolü için spiral yöntemi nasıl olur? Spiral diğer adıyla rahim içi araç, doğum kontrol yöntemi olarak rahim içine yerleştirilen 2-3 cm boyutunda, T şeklinde, bakır içerikli doğal kadınlık hormonları üreten tel bir araçtır. Yan etkisi son derece düşük olan bir doğum kontrol yöntemi olduğundan bakır içerikli spiral, son yıllarda en çok tercih edilen korunma yöntemidir.
Spiral, hormon salgılayarak rahim içinde embriyonun tutunmasını önler. Rahim ağzının geçirgenliğini azaltır ve spermlerin yumurtalıklara geçişini engeller. Yumurtalıklara erişebilen spermleri ile etkisiz hale getirir. Spiral içeriğindeki bakır elementi ve salgıladığı hormonlar ile yan etkisi olmadan güvenilir ve sağlıklı bir şekilde doğum kontrolünü sağlar.
Spiral Çeşitleri Nelerdir?
1. Bakır İçerikli Spiral:
Bakır içerikli spiralin gövde kısmında ince bir bakır tel bulunur. Bakır elementi koruyuculuğu sağlar.
2. Hormon İçerikli Spiral:
Progesteron hormonu içeren hormonlu spiral, rahim salgısını yoğunlaştırarak sprem geçişini önler.
Spiral Gebeliği Kesinlikle Önler mi?
Spiral yöntemi, dünyadaki en iyi ve en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Doğum kontrolü sağlaması açısından %100 olmasa da %90 koruyuculuğu vardır. Spiraller 3-10 yıl arası gibi bir kullanım ömrüne sahiptir. 10 yıl kullanımdan sonra bakır içeriği tükeneceği için koruma oranı düşebilir ve spiral düşebilir. Hormonlu spiralin kullanım süresi ise 3 yıldır. Bu süreler bittikten sonra spiralin çıkarılması gerekir. Spiral alınmasa da bir sorun yaratmaz fakat kullanım süresi dolduğu için gebelikten de korumaz.
Spiral Doğum Kontrol Yöntemini Kimler Kullanabilir?
1. En az 1 kere doğum yapmış olan kadınlar
2. Rahim ağzında yara olmayan kadınlar
3. Adet düzensizliği olmayan kadınlar
4. Cinsel hastalık riski taşımayan kadınlar
5. Son 1 yıl içinde pelvik iltihabı geçirmemiş olan kadınlar
6. Rahminde şekil bozukluğu olmayan kadınlar
7. Gebelik şüphesi olmayan ve gebe olmayan kadınlar
8. Daha önce dış gebelik durumu yaşamamış olan kadınlar
Spiral Kullanan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?
Spiralin 6 ayda ya da 1 yıl içinde kontrol edilmesi gerekir. Spiral bazı durumlarda düşebilir ya da yerinden oynayabilir. Bu nedenle ultrason ve vajen kontrolleri yapılır. Eğer spiral yerinden oynamışsa, koruyuculuğu azalacağı için yeniden takılması önerilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git