Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 227 kez okundu.

Doğum kontrol yöntemleri nelerdir?Her genç birey, doğum denen mucizeye tanıklık etmek ister. Fakat gelişen dünyada artan çevre kirliliği, yaşam kaynaklarının hızla tüketilmesi, anne ve babaya ait bir takım risklerden dolayı, bireyler dünyaya çocuk getirme fikrinden vazgeçmeye başladılar. Hal böyle olsa da yine insan doğasının bir gereği olarak üremenin daha verimli ve sağlıklı olarak devam etmesi için bir takım yollar geliştirildi. Bu yöntemlerin en etkili olanlarından biri doğum kontrol yöntemidir. Doğum kontrol yöntemi, ailenin ekonomik olanaklarına ve istedikleri sayıda, zamanda ve sağlıklı aralıklarda bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olma olanağı veren bir çeşit tedavi yöntemidir. Riskli gebeliklerde daha çok kullanımı önerilmektedir. Çünkü bu tür gebelikler hem anne hem de çocuk açısından oldukça tehlikeli. Bir gebeliğe riskli demek için şu şartları taşımalıdır: anne yaşının 18 yaşından küçük ve 35 yaşından büyük olması gerekir. 2 yıldan kısa aralıklarda gebe kalınması ve dörtten fazla hamile kalınması gerekir.

Riskli gebeliklerde anne de kansızlık, gebelik zehirlenmesi, rahimde parça kalması, rahim ağzında oluşan yırtıklar, ileri yıllarda idrar tutma güçlüğü, bebeğin ters gelmesi, erken veya ölü doğum, bebekte zekâ ve beden gelişiminin bozuk olması gibi durumlar gözlenebilir. İşte tüm bu durumların önüne geçmek için doğum kontrol yöntemleri gereklidir. Tarihi M.Ö 1850 lere kadar dayanan doğum kontrol yöntemleri kadın ve erkeğe ait yöntemler olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Kadına ait yöntemler şunlardır: gebeliği önleyici haplar ve iğneler, rahim içi araç, deri altı kapsülleri, kadın kondomu, diyafram, spermisit, tüplerin bağlanması. Erkeğe ait yöntemler ise; kondom, geri çekme ve kanalların bağlanması şeklinde üçe ayrılır.

Gebeliği önleyici haplar, kadınlık hormonlarını içerir. Yumurtalıklardan, yumurta hücresini gelişip atılmasını engeller. Rahim ağzı salgısını koyulaştırarak, spermin rahim içine geçmesini önler. Doğru kullanıldığında %99 etkili olmakla birlikte adet ağrılarını azaltır. Kansızlığı indirger. Rahim içi araç ta adından da anlaşılacağı üzere bakır ve hormon gibi türleri olan rahmin içerisine yerleştirilen plastik bir araçtır. Uzun süre gebelikten korur. Halk arasında üç aylık iğne olarak bilinen bir diğer doğum kontrol yöntemi progesteron içeren üç ayda bir kez uygulanan bu yöntemi emziren kadınlar kullanabilir. Düzenli kullanıldığı takdirde %99 etkili olmaktadır.

Deri altı kapsül olarak adlandırılan doğum kontrol yönteminde ise implanon üst kol deri altına yerleştirilerek işlem sağlanır. Yüksek oranda koruyuculuğu vardır. Diyafram adı verilen yöntemde ise ince kauçuktan yapılan rahim ağzını örten şapka şeklinde araç, spermin rahme girmesini engeller. İlişkiden 6 saat önce yerleştirilebilir. 2 yıl ömrü vardır. Kadında yumurta taşıyan tüplerin ameliyatla bağlanması işlemine tüp bağlanması adı verilir. %100 etkili bir yöntemdir. Hazneye uygulanan fitil, köpük ve tabletlere ise spermist adı verilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git