Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılmalıdır?

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılmalıdır?
27 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılmalıdır?Doğum kontrol hapları, reçeteli olarak satılan ve doktor tarafından uygun görülen hastalara verilen bir hormon ilacıdır. Bu hormon ilacının içinde progesteron ve östrojen hormonları bulunur. Genellikle adet düzensizlikleri olan, polikistik over sendromu hastalığı olan, gebelikten korunmak isteyen ve hormonları düzensiz olan hastalara verilen doğum kontrol haplarının farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Hangi doğum kontrol hapını kullanıyor olursanız olun her gün 1 adet hapı aynı saatte almaya özen gösterin. Eğer hapı düzensiz bir şekilde kullanırsanız, gebelikten korunma oranı düşecektir. Her doğum kontrol hapının içinde bir kullanım kılavuzu ve doğum kontrol haplarının yanı sıra bir takvim bulunmaktadır. Adetiniz haftanın hangi gününde başladıysa o günden itibaren başlayan yapışkanlı kağıdı adet takvimine yapıştırdığınızda günler ve hap sırası karışmamaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Çeşitleri ve Kullanım Şekilleri:

1. 21 Tabletten Oluşan Doğum Kontrol Hapları:
21 tablet içeren bir doğum kontrol hapı kullanacaksanız, ilk kutuya adetinizin ilk gününde başlamanız gerekir. Her gün aynı saatlerde 1 tablet içerek 21 tablet bittikten sonra 7 gün ara verilmelidir. Ara verdiğiniz bu 7 gün içinde adetinizin başlaması gerekir. İkinci kutuya ise adetinizin ilk günü başlamnız gerekmez. 7 gün aranın ardından hemen 8. gün yeni kutuya başlamanız gerekir. Yani adetinizin ilk günü doğum kontrol hapına başlama kuralı sadece ilk kutu için geçerlidir.
Eğer doğum kontrol hapının kullanım kılavuzundaki tüm detaylara uyarsanız, ilk aydan itibaren gebelikten korunma sağlayabilirsiniz. Eğer ilk kutuya adetin ilk gününde başlamadıysanız, hapın gebelikten koruma şansı düşebilir. Bu nedenle ek korunma yöntemleri kullanmanız gerekir.

2. 28 Tabletten Oluşan Doğum Kontrol Hapları:
28 tablet içeren bir doğum kontrol haplarının 21 tablet içeren haplardan tek farkı, son 7 tabletin hormon içermemesidir. Son 7 tablet demir ilacı içerir. 28 tabletlik doğum kontrol haplarını da tıpkı 21 tabletlik doğum kontrol hapı gibi adetin ilk gününden başlayarak kullanmanız gerekir. Sonraki kutulara ara vermeden devam etmeniz gerekir. Son 7 hapta hormon bulunmadığından 21 tabletlik haplarda olduğu gibi 7 gün ara vermiş gibi olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git