Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 217 kez okundu.

Doğru diş fırçalama nasıl olmalı?Diş sağlığı, hem güzel görünmek hem de sağlıklı olmak için çok önemlidir. Güzel bir gülüşün sırrı güzel ve temiz dişlerden geçmektedir. Gün içerisinde yediğimiz yiyecekler dişlerimizde birikmektedir. Bu nedenle uzmanlar dişlerin günde en az iki kez fırçalanması gerektiğini söylemektedir. Diş hekimi hepimizin korkulu rüyası olduğu için dişlerimizi doğru korumalı ve doğru fırçalamalıyız.

Doğru diş fırçalamada en önemli etken doğru diş fırçası seçimidir. İdeal diş fırçanızı seçmelisiniz. Gelişen teknoloji ile birlikte diş fırçası çeşitleri de artmaktadır. Eski tip fırçalar yerine, başlığı dönen otomatik fırçaları da tercih edebilirsiniz. Bunun yanında diş macunu da diş temizliği için önemlidir. Diş yapınıza ve rahatsızlıklarına göre bir seçim yapmalısınız. Diş eti kanaması, diş eti şişkinliği gibi rahatsızlıklar için özel macunlar bulunmaktadır. Bunların yanında en önemlisi fırçayı doğru noktalara ulaştırarak, her noktanın temizlenmesini sağlamaktır. Düzenli diş bakımı hem diş sağlığınızı korumaya yardım eder hem de sararmasını önler.

Diş fırçalamakla ilgili bilinen pek çok yanlış vardır. Bu yanlışların başında diş fırçalama süresi gelmektedir. Dişin kısa süreli veya acele ile fırçalanması bu yanlışın temel nedenidir. İdeal diş fırçalama süresi en az 2 dk olmalıdır ve her diş en az 8 kez fırçalanmalıdır. Diş üzerindeki bakteri ve plağı temizleyebilmek için diş fırçası daire çizerek hareket ettirilmeli, plaklar diş etlerine itilmemelidir. Darbeler sert değil yumuşak olmalıdır. Sadece dişler değil diş eti ve damak da fırçalanmalıdır. Üst ve arka dişleri fırçalamamak da sık yapılan bir yanlıştır. Fiş fırçası, üst ve yirmilik dişlere ulaşacak şekilde hareket ettirilmelidir.

Diş sağlığı için çocuk yaşlardan itibaren düzenli olarak diş fırçalanmalı ve belli aralıklarla diş hekimine kontrole gidilerek, diş hekiminin önerilerine uyulmalıdır. Doğru tekniklerle ve düzenli olarak fırçaladığınız dişleriniz hem güzel görünmenizi sağlayacak hem de sizi diş çürüklerinden koruyacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git