Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
29 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 267 kez okundu.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?Doğru bir cilt bakımının birkaç adımı vardır. Bu adımlardan ilki ve en önemli adımı buhar ile gözenekleri açarak cildi bakıma hazır hale getirmektir. Buharın sıcaklığı çok yüksek olmamalıdır, aksi halde ciltte yanıklar bile oluşmaktadır. Gözenekleri açamayacak kadar da düşük sıcaklıkta olmamalıdır. Cilde buhar verilip, gözenekler açıldıktan sonra sıra peeling işlemindedir.

Peeling işlemi de cildin alt katmanlarında yer etmiş akne ve siyah nokta gibi oluşumların yüzeye çıkmasını sağlar. Yani cildin daha kolay bir şekilde temizlenmesi için yapılması gereken bir adımdır. Peeling işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, peeling ürünlerinin cilde zarar vermemesi ve cildi çizmemesidir. Çünkü peeling ürünleri genellikle iri partiküllü materyaller ile yapılır ki cildin temizlenmesinde daha etkili olabilmek için. Peeling ürünleri cilde masaj yaparak ve dairesel hareketlerle uygulanmalıdır. Bu işlemden sonra da sıra ciltte istenmeyen oluşumları temizlemektir. Yani akne, siyah nokta ve yağ butonları gibi cildi kötü gösteren oluşumlar. Çok hassas ciltliler için sadece parmaklar kullanarak bu işlem yapılmalıdır, çok hassas ciltli olmayanlar için de cilt bakımları için özel olarak tasarlanmış ince uçlu kıl iğneler ile yapılmalıdır. Ayrıca bu işlem mutlaka eldiven giyilerek yapılmalıdır zira gözenekler çok açık durumdayken eldeki kirler bile cilde geçebilir.
Cilt bunlardan temizlendikten sonra da tonik ile tüm cilt silinir.
Ardından da maske yapılır. Maskeler genellikle açılan gözenekleri kapatmak amacıyla yapılır. Özellikle yosun maskesi bu işlem için en çok kullanılan maskelerden biridir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git