Dişeti Kanamaları Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Dişeti Kanamaları Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?
20 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Dişeti kanamaları hangi hastalıkların habercisi olabilir? Diş eti, dişlerin köklerini saran ve dişleri diş kemiğine bağlayan, yumuşak soluk pembe renkli bir yapıdır. Diş eti kanamaları, düzenli yapılmayan diş bakımı, dişlerin diş eti ile birleştiği noktalarda oluşan diş plakları, diş eti iltihabı ve daha birçok hastalık yüzünden oluşabilir. Bu hastalıklar ise ağız kokusu, çene kemiği hastalıkları, ağız hastalıkları ve kansere kadar çok ciddi hastalıklara neden olabilir.
Diş Eti Kanamalarının Nedenleri:
* Diş eti iltihabı
* Şişik ve kızarık diş eti
* Bakterilerin zaman içinde oluşturduğu diş plakları (tartar)
* Diş hassasiyeti
Diş Eti Kanamaları Hangi Hastalıkların Habercisidir?
1. Anemi/Lösemi (Kansızlık):
Diş etiniz diş fırçasının değmesi ile kolayca kanıyorsa, bununla birlikte yorgunluk, güçsüzlük, nefes darlığı, burun kanaması, dişlerde çabuk çürüme eğilimi gibi belirtiler görülürse ciddi bir anemi hastalığınız olabilir. Bacaklarda gözlenen kemik ağrıları, karın bölgesinde şişlik ve ağrı, ateş, mide bulantısı, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi gibi belirtiler de diş eti kanamalarına eşlik ediyorsa lösemi hastalığı söz konusu olabilir.
2. Vincent Enfeksiyonu:
Kızarmış, ağrılı, şişmiş ve kanayan diş etlerinin gri bir zar ile kaplanmış olması, diş etlerinin konuşurken ve nefes alırken acıması, ağızda kötü bir tat ve kötü kokulu bir nefes, aşırı tükürük oluşumu ile belirtiler gösteren bir diş eti enfeksiyonudur. Diş temizliğine özen göstermemekten, fiziksel ve duygusal stresten, sigara içilmesinden ve yetersiz beslenmeden dolayı ortaya çıkan, bulaşıcı olmayan bir enfeksiyondur. Kesinlikle tedavi edilmelidir. Diş etinde tahrişlere yol açan içecek ve yiyeceklerden, sigaradan uzak durulmalıdır.
3. Diş Eti Çekilmesi:
Diş eti iltihaplarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşan, diş kayıplarına neden olan ciddi bir hastalıktır. Şişmiş ve kızarmış, iltihaplı diş etlerinin aşırı hassasiyet sonucu apse yapması ve kötü kokulu nefes ile belirtiler gösteren bir enfeksiyondur.
4. Çene Kemiği Hastalıkları:
Parlak, kırmızı ve şişmiş diş etleri ile belirtiler gösteren kolayca kanayan diş etleri ile katakterize olan diş eti iltihabı tedavi edilmediğinde çene kemiği tümörlerine ve apselerine neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git