Diş Tellerine Zarar Veren Besinler Nelerdir?

Diş Tellerine Zarar Veren Besinler Nelerdir?
20 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 244 kez okundu.

Diş tellerine zarar veren besinler nelerdir? Diş yapısındaki bozukluklar için kullanılan diş teli tedavi sürecindeki kişiye büyük bir ıstırap olmaktadır. Metal teller bununla birlikte ağız içindeki braketler konuşmadan tutun da yemek yemeye kadar her türlü olayı etkilemektedir. Kişi diş tellerine alışana kadar oldukça zorlu bir süreç yaşamaktadır. Sürece ek olarak yaşanan diğer bir sorun ise yasaklar dır. Diş teli kullanım süresi içinde tüketilmemesi gereken birçok besin bulunmaktadır. Bu yasaklar listesi oldukça fazla olup bu besinlerin tüketilmesi halinde diş telleri ve bırak etler zarar görebilmektedir. Bu durumda tedavinin tekrarlanması manasını taşır. Bu yazımızda sizler için diş tellerine zarar veren besinler nelerdir bundan bahsedeceğiz.
Diş tellerine zarar veren besinler sıralamasında ilk olarak asitli içecekler gelmektedir. Özellikle kola, gazoz ve soda gibi asitli içeceklerden diş teli kullananlar kesinlikle uzak durmalıdır.

Bu noktada kişinin canı çok fazla asitli içecek tüketmek isterse, belirli dönemlerde az miktarda pipet yardımıyla içecekler tüketilebilir. Ancak pipet de dahi bu içeceklerin bir sınırlaması vardır. İçecekler kısmındaki yasaklar bu şekilde olup diğer bir konu ise yapışkan yiyeceklerdir. Yapışkan yiyecekler listesinde ise sakız, şeker, lokum, jöle bulunmaktadır. Bu yiyecekler diş tellerine yapıştığı için hem metal tellere hem de braketlere zarar vermektedir. Yasak listesinin diğer bir üyesi ise sert yiyeceklerdir. Armut, ayva, elma ve erik gibi meyveler ısırılma suretiyle yenilemez. Küçük dilimler haline getirilerek bu şekilde tüketimi sağlanabilir. Bunun yanı sıra biftek gibi, pizza gibi yahut hamburger gibi yiyecekleri muhakkak keserek yemeniz gerekmektedir. Isırıp kopararak yeme durumunda diş telleri yerinden oynayacağı için tedavi tekrarlanabilir. Bu sebeple son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Bu besinlere dikkat etmeniz durumunda tedavi sağlıklı bir şekilde sürer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git